Χριστουγεννιάτικες δράσεις / eTwinning. Δημιουργία Χριστουγεννιάτικων online παιχνιδιών από τα μέλη του έργου και Χριστουγεννιάτικων γλυκών με ανταλλαγή συνταγών από όλες τις χώρες !
Χριστουγεννιάτικες δράσεις / eTwinning
Τα Χριστούγεννα μας δόθηκε η ευκαιρία να δημιουργήσουμε και να συμμετάσχουμε σε συνεργατικές δράσεις χωρισμένες σε τρεις κατηγορίες. Σε αυτή την ανάρτηση θα σας παρουσιάσω τις δύο πρώτες !
Η πρώτη ήταν τα χριστουγεννιάτικα παιχνίδια. Το κάθε σχολείο έπρεπε να δημιουργήσει ένα χριστουγεννιάτικο παιχνίδι είτε Online είτε όχι,με σαφείς οδηγίες και να το μοιραστεί με τους υπόλοιπους εταίρους του έργου.
Εμείς αποφασίσαμε να ετοιμάσουμε ένα Χριστουγεννιάτικο παιχνίδι μαθηματικών ! Αρχικά φτιάξαμε κάρτες στις οποίες ζωγραφίσαμε Χριστουγεννιάτικα αντικείμενα και αριθμούς.
Δημιουργώντας το χριστουγεννιάτικο παιχνίδι μας !
Στη συνέχεια το παιχνίδι το παίξαμε πολλές φορές στην τάξη μας αντιστοιχώντας τον αριθμό με την ποσότητα των αντικειμένων !
Το παίζουμε στην τάξη πριν γίνει onlineΤα ζευγάρια στην σειρά
Στη συνέχεια σκανάραμε τις εικόνες και φτιάξαμε ένα Online Χριστουγεννιάτικο μαθηματικό παιχνίδι στην σελίδα : «learningapps.org» για να το μοιραστούμε με τα υπόλοιπα μέλη του προγράμματος !
Χρησιμοποιώντας τις ίδιες εικόνες φτιάξαμε και μία αριθμογραμμή για να την μοιραστούμε μαζί σας !
Τις επόμενες μέρες παίξαμε πολλά παιχνίδια Online που είχαν δημιουργηθεί από τους καινούργιους μας φίλους !
Παίζοντας τα online Χριστουγεννιάτικα παιχνίδια των άλλων εταίρων !
Η επόμενη δράση μας ήταν το μοίρασμα χριστουγεννιάτικων συνταγών και η εκτέλεση κάποιων από αυτές ! Το κάθε νηπιαγωγείο σε ένα πίνακα Padlet ανέβασε Χριστουγεννιάτικες συνταγές.
Οι συνταγές ανέβηκαν σε έναν τοίχο Padlet !
Εμείς επιλέξαμε την συνταγή που είχε ανεβάσει το νηπιαγωγείο από την Σερβία και φτιάξαμε χριστουγεννιάτικα μπισκότα ! Φωνάξαμε τους γονείς και έναν μπαμπά ζαχαροπλάστη για να μας βοηθήσει να τα φτιάξουμε !
Φτιάχνοντας το την συνταγή για τα μπισκότα που μας έστειλε το Νηπιαγωγείο από την Σερβία!Ο μπαμπάς ζαχαροπλάστης μας βοήθησε πολύ!!
Τα καλύψαμε και με ζαχαρόπαστα !
Στη συνέχεια τα συσκευάσαμε σε σακουλάκια και δεν ξεχάσαμε να εκτυπώσουμε και να κολλήσουμε στην συσκευασία την μασκότ μας, τον Φωτεινούλη ! Τα μπισκότα που φτιάξαμε μοιράστηκαν στους γονείς μετά το τέλος της Χριστουγεννιάτικης γιορτής μας !
Τα συσκευάσαμε χρησιμοποιώντας και την μασκότ μας τον Φωτεινούλη !
Τα μπισκότα μοιράστηκαν στους γονείς μετά την Χριστουγεννιάτικη γιορτή !