Πρωτομαγιά, απεργία και λουλούδια! Με αφορμή ένα ποίημα μαθαίνουμε για την Εργατική Πρωτομαγιά, την α(περ)γία αλλά και για την γιορτή των Λουλουδιών, της Άνοιξης και τα έθιμά της ! Δραματοποίηση του ποιήματος, και πρωτομαγιάτικα στεφάνια.
Τι πιο ωραίο να μιλήσεις για την Άνοιξη, τα λουλούδια, και την α(πε)ργία της Πρωτομαγιάς, χρησιμοποιώντας ένα ποίημα. Αυτήν την φορά δανείστηκα ένα ποίημα της καλής μου και πάντα δημιουργικής φίλης μου, Ελένης Τσούση , γνωστή σε όλους σαν Pitsina. Tο έχει αναρτήσει στο Blog της : http://pitsina-crafts.blogspot.gr/ και μου άρεσε πολύ γιατί με όμορφο και απλό τρόπο περνάει στα παιδιά πολλά μηνύματα. Ο τίτλος του : «Η απεργία των λουλουδιών». Με αφορμή λοιπόν το ποίημα της Ελένης, μιλήσαμε , δραματοποιήσαμε , γράψαμε, μάθαμε και κυρίως το διασκεδάσαμε !
Ελένη, ευχαριστώ !
Πρωτομαγιά, απεργία Λουλουδιών
Λοιπόν η αφορμή δόθηκε από τα λουλούδια που έφεραν το πρωί τα παιδιά. Λουλούδια πολλών ειδών, αγριολούλουδα αλλά και λουλούδια του κήπου.
Λουλούδια και μυρωδιές !
Μιλήσαμε για τα λουλούδια, αναφέραμε ποια γνωρίζουμε και ποια όχι, για την φροντίδα τους κλπ. Κάποια στιγμή λοιπόν τους είπα ότι τα λουλούδια φέτος έχουν αποφασίσει να κάνουν απεργία την Πρωτομαγιά και μου έστειλαν ένα ποίημα για να μας ενημερώσουν ..
Η επιστολή – ποίημα των λουλουδιών (http://pitsina-crafts.blogspot.gr/)
Απεργία, τι είναι απεργία; Και τώρα τι θα γίνει ;
Ψάξαμε στον υπολογιστή την λέξη απεργία και είδαμε διάφορες εικόνες από πορείες αλλά και αφίσες για την εργατική Πρωτομαγιά.
Πορεία εργαζομένων …Η γροθιά των εργατών !
Αλλά πως αισθάνονται τα λουλούδια και τι ζητάνε; Τι θα γίνει αν κάνουν απεργία ; Ποιες θα είναι οι συνέπειες ; Πως μπορούμε να τα βοηθήσουμε ; Τα καταγράψαμε ..
Τα συναισθήματα των λουλουδιών και τα αιτήματά τους !Τι θα γίνει αν απεργήσουν τα λουλούδια;Πως θα τα βοηθήσουμε;
Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε ομάδες και κάθε μία ομάδα ανέλαβε να δημιουργήσει κάτι. Έτσι η μία ομάδα ανέλαβε να γράψει τα αιτήματα των λουλουδιών, η άλλη να δημιουργήσει τις εφημερίδες, η άλλη τις αφίσες και η τελευταία μερικά λουλούδια – καπέλα που θα αποτελούσαν τους πρωταγωνιστές της ιστορίας.
Η ομάδα των λουλουδιών, δημιούργησε τα λουλούδια.Δημιουργία εφημερίδων, από την ομάδα ....δημιουργία αφισών ..και γράψιμο των αιτημάτων των λουλουδιών σε πανό !
Αφού λοιπόν τελειώσαμε δραματοποιήσαμε την ιστορία !!
Τα λουλούδια στο λιβάδι, θυμώνουν και στεναχωριούνται από την συμπεριφορά των ανθρώπων....και αποφασίζουν να κλείσουν τα πέταλά τους !Με την βοήθεια των παιδιών βγαίνουν στους δρόμους και φωνάζουν για τα αιτήματά τους!Τα νέα μαθαίνονται γρήγορα !!! Δημοσιεύονται στις εφημερίδες..…τοιχοκολλούνται σε τοίχους σχετικές αφίσες !Στην τηλεόραση τα λουλούδια δίνουν συνεντεύξεις για να ενημερώσουν τον κόσμο !
Και όμως τα κατάφεραν ! Προβλημάτισαν αρκετά οι άνθρωποι και ορκίστηκαν από δω και πέρα ότι θα τα φροντίζουν με τον σωστό τρόπο, και θα τα αγαπάνε ! Τα λουλούδια για να ευχαριστήσουν τους ανθρώπους, έπαιξαν την συμφωνία των λουλουδιών , με μαέστρο τον άνεμο. Άφησαν τα παιδιά να κυλιστούν στη χλόη ( έθιμο πρωτομαγιάτικο) , να χορέψουν ανάμεσά τους, να φτιάξουν στεφάνια αλλά και να παίξουν το παραδοσιακό παιχνίδι«Ζαφείρης» , γνωστό όλη την Ήπειρο, αλλά και σε πολλά μέρη της Μακεδονίας.
Η συμφωνία των Λουλουδιών. Μουσική με μαέστρο τον άνεμο !Κυλιόμαστε στην χλόη !!Χορεύουμε στους αγρούς ..Παίζουμε τον Ζαφείρη ( παραδοσιακό παιχνίδι )
Στην συνέχεια αισθανθήκαμε την άνοιξη με όλες τις αισθήσεις μας και συμπληρώσαμε το βιβλιαράκι για τις ανοιξιάτικες αισθήσεις που δανειστήκαμε από το pro-sxolika.blogspot.gr και ζωγραφίσαμε το ποίημα της Ρένας Καρθαίου από το blog : taniamanesi-kourou.blogspot.gr.
Τα βιβλιαράκια των αισθήσεων της άνοιξης !πως αισθανόμαστε την Άνοιξη ..Φύλλο εργασίας για την Πρωτομαγιά !
Ζωγραφίσαμε λουλούδια, φτιάξαμε ατομικά στεφάνια από θήκες για cupcakes και μία ομαδική εργασία που στολίζει την είσοδο του σχολείου μας !
Ζωγραφίσαμε λουλούδια....και φτιάξαμε ατομικά στεφάνια με θήκες για cupcakes !Τα στεφανάκια μας !Ομαδική με τυπώματα χεριών.Ολοκληρωμένη η ομαδική μας εργασία....να μας θυμίζει την Άνοιξη !!
Τέλος χρησιμοποιήσαμε τα λουλούδια που είχαν φέρει τα παιδιά και φτιάξαμε ένα όμορφο μαγιάτικο στεφάνι !!