Το όνομά μου δρόμο κάνω ..για να μάθω ! Με αφορμή ένα παιχνίδι γνωριμίας και εμπιστοσύνης, τα ονόματά μας έγιναν αυτοκινητόδρομοι, για τα αυτοκίνητα μας ! Μετά την δραστηριότητα με το τρένο του ονόματος μας, σειρά είχαν τα αυτοκίνητα !
Η αφορμή πάλι δόθηκε από ένα παιχνίδι γνωριμίας που κάναμε. Τα παιδιά είχαν χωριστεί σε ζευγάρια και κρατώντας ο οδηγός ένα στεφάνι για τιμόνι, οδηγούσε προσεκτικά τον συνοδηγό του !
Παιχνίδι γνωριμίας και εμπιστοσύνης : Ο οδηγόςΟ οδηγός οδηγεί προσεκτικά τον συνοδηγό του!
Το όνομά μου δρόμο κάνω ..για να μάθω !
Αφού παίξαμε πολλές φορές το παιχνίδι, μετατρέψαμε τα αρχικά του ονόματός μας σε δρόμους ! Η ιδέα μου δόθηκε από μία ανάρτηση που είχα δει στο διαδίκτυο στο blog : buggyandbuddy.com. Έφτιαξα λοιπόν τα αρχικά γράμματα των ονομάτων των παιδιών, δρόμους και αφού δανείστηκα από τον γιο μου 26 μικρά αυτοκινητάκια ( με την υπόσχεση ότι θα τα προσέχω), κόλλησα πάνω σε αυτά πάλι τα αρχικά.
Κάρτες με τα αρχικά του ονόματος μας έγιναν δρόμοι !Τα αυτοκίνητα με τα αρχικά των ονομάτων των παιδιών !
Το κάθε παιδί επέλεγε το αυτοκίνητό του (σύμφωνα με το αρχικό γράμμα του ονόματός του) και μετά έπρεπε να βρει το δρόμο που αντιστοιχούσε στο δικό του του γράμμα και να οδηγήσουν πάνω σε αυτό !
Το κάθε παιδί επιλέγει το αυτοκίνητό του, και οδηγεί στο γράμμα του.Τα αυτοκίνητα παρκάρουν στην κάθε καρτέλα !Μετράμε τα αυτοκίνητα ανά γράμμα και κάνουμε συγκρίσεις !
Τους άρεσε τόσο πολύ.. που αποφασίσαμε να φτιάξουμε ολόκληρα τα ονόματά μας δρόμους και αφού τους πλαστικοποιήσουμε να τα πάρουν στο σπίτι για παιχνίδι ! Βάψαμε τα ονόματα μας μαύρα και αφού στέγνωσαν κάναμε τις άσπρες γραμμές του δρόμου. Τα διακοσμήσαμε κατάλληλα και τα πλαστικοποιήσαμε για να είναι έτοιμα για παιχνίδι ή και για να στολίσουν το δωμάτιό μας !
Γράφουμε με μαύρο χρώμα το όνομά μας ....και το μετατρέπουμε σε δρόμο !Τα ονόματά μας – δρόμοι !Πλαστικοποιήθηκαν για να τα πάρουν στο σπίτι τους !!