Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Μία από τις δραστηριότητες που γίνονται συνήθως τον πρώτο καιρό στο νηπιαγωγείο είναι η παρουσίαση του εαυτού μας ! Φέτος επιλέξαμε έναν διαφορετικό τρόπο να παρουσιάσουμε τον εαυτό μας. Το κάθε παιδί έκδωσε την δική του εφημερίδα, που κρεμάστηκε στο περίπτερο της τάξης και έφτιαξε την σακούλα του .. στο πρότυπο της «δωροσακούλας» που πουλάνε στα περίπτερα !
Η εφημερίδα του εαυτού μας
Η ιδέα – πρόταση άρεσε πολύ στα παιδιά ! Εκτύπωσα σε Α3 μία «εφημερίδα» με πληροφορίες για το κάθε παιδί και αγόρασα μικρές σακούλες τροφίμων για να τις κάνουμε «δωροσακούλες» του εαυτού μας ! Αποφασίσαμε κάθε εβδομάδα να δίνονται πέντε εφημερίδες σε πέντε παιδιά για συμπλήρωμα ( κάθε μέρα θα παρουσιάζεται ένα παιδί ).
![Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας !](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2014/10/peripetero-eaytoy03.jpg)
![Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας !](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2014/10/peripetero-eaytoy02.jpg)
Στη σακούλα του εαυτού θα μπορούν να βάλουν πέντε μικρά αλλά πολύτιμα για αυτά πράγματα που θα μας τα παρουσιάζουν. Οι σακούλες θα είναι διακοσμημένες από τα παιδιά και θα παραμένουν κλειστές μέχρι την παρουσίαση !
![Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας !](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2014/10/peripetero-eaytoy05.jpg)
Για περίπτερο χρησιμοποιήσαμε το έπιπλο από το μαγαζάκι, που διαμορφώθηκε κατάλληλα!
![Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας !](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2014/10/peripetero-eaytoy06.jpg)
![Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας !](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2014/10/peripetero-eaytoy01.jpg)
Μετά αρχίζει η «παρουσίαση του εαυτού» με το κάθε παιδί να μας διαβάζει την εφημερίδα του και να μας παρουσιάζει τα πράγματα που έχει βάλει στην «δωροσακούλα του»
![Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας !](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2014/10/peripetero-eaytoy07.jpg)
![Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας ! Η εφημερίδα του εαυτού μας στο περίπτερο της τάξης μας !](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2014/10/peripetero-eaytoy09.jpg)
Αύριο μία μικρή έκπληξη περιμένει τα παιδιά!
Download :
Μπορείτε να κατεβάσετε την εφημερίδα του εαυτού μου
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ