Παιχνίδια με ήχους – Στριψωδίες (Stripsodies). Παίζουμε παιχνίδια με ήχους και φτιάχνουμε τις δικές μας στριψωδίες ( ένα είδος μουσικής σημειογραφίας) και τις τραγουδάμε !
Παιχνίδια με ήχους – Στριψωδίες (Stripsodies)
Συνεχίζοντας την ενασχόλησή μας με τους ήχους παίξαμε πολλά επιτραπέζια παιχνίδια με ήχους. Παίξαμε μουσικές τόμπολες με ήχους από το σπίτι , ανθρώπινους, μηχανικούς και φυσικούς αλλά και μουσικές τόμπολες !
Ακουστικές τόμπολεςΠαίζοντας τις τόμπολεςΠαίζοντας ντόμινο με ήχους
Στη συνέχεια παίξαμε με τα παιδιά με ήχους από το σώμα μας διαβάζοντας μικρές «παρτιτούρες» με συγκεκριμένη σειρά αλλά και παρτιτούρες χρησιμοποιώντας velcro για να τις διαμορφώνουν όπως εκείνα ήθελαν !
Διαβάζουμε και εκτελούμε παρτιτούρες με χτυπήματα με μέρη του σώματος μας
Παρτιτούρα με ήχους σώματος με velcro
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα μία πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση από την σελίδα : The Singing Fish. Αναφερόταν στις Stripsodies (στριψωδίες). Ένα είδος μουσικής σημειογραφίας ιδιαίτερο που τα παιδιά μπορούν να αυτοσχεδιάζουν, να εξερευνούν τη φωνή τους και στη συνέχεια να πειραματιστούν και με τη σύνθεση παρτιτούρας.
Είδαμε το σχετικό βίντεο “Stripsody” για φωνή της Cathy Berberian και ενθουσιαστήκαμε !
Είδαμε και άλλα βίντεο σχετικά με στριψωδίες που είχαν κάνει παιδιά και εικόνες από comics που μας βοήθησαν πολύ στο να φτιάξουμε τις δικές μας στριψωδίες !
Εικόνες Comics
Αφού λοιπόν πειραματιστήκαμε καταλήξαμε σε τέσσερις ήχους αντικειμένων : Ήχος καμπάνας, ενός πυροσβεστικού οχήματος, μίας μέλισσας και ενός μπαλονιού που έσκαγε. Είπαμε τους ήχους τους αναπαραστήσαμε με το σώμα μας.
Οι καμπάνες χτυπάνε ντιν -ντανΖζζζζ με τα δάκτυλα και μπαμ – παλαμάκια
Στη συνέχεια τους αποδώσαμε στο χαρτί. Ανάλογα με τον ήχο που ακούγαμε ήταν και το ανάλογο σχήμα ! Και τα πήγαμε νομίζω μια χαρά !
Εικόνες και αναπαράσταση των ήχων που παράγουν
Στη συνέχεια σε χαρτί Α3 ζωγραφίσαμε τους ήχους σε όποια σειρά θέλαμε και φτιάξαμε τις ιδιαίτερες δικές μας παρτιτούρες.
Γράφοντας τις «στριψωδίες» μαςStripsody – ΣτριψωδίαStripsody – Στριψωδία
Ένα παιδί ανέλαβε τον ρόλο του μαέστρου και οι υπόλοιποι διαβάσαμε την «στριψωδία» που δημιουργήσαμε ! Μπορείτε να μας ακούσετε και στο παρακάτω βίντεο !