Μουσικό Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο Online. Στα πλαίσια του προγράμματος e-twinning με θέμα : «Μουσική Πινακοθήκη» δημιουργήθηκε για όλα τα μέλη του προγράμματος ένα Online Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με πολλές δράσεις. Τραγούδια, μουσικά παιχνίδια, γρίφους, ηχοϊστορίες, κατασκευές και βίντεο.
Μουσικό Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο Online
Για τις Χριστουγεννιάτικες μέρες στο νηπιαγωγείο τα μέλη του προγράμματος αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα online Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης κοινό για όλους ! Σε αυτό το ημερολόγιο κάθε μέρα περιέχει και μία δράση που σχετίζεται με την μουσική. Υπάρχουν μουσικά παιχνίδια, Χριστουγεννιάτικα τραγούδια σε μορφή γρίφων, βίντεο, ηχοϊστορίες κλπ.
Το κάθε νηπιαγωγείο μέλος ακολουθώντας το ημερολόγιο αλλά με μία «σχετική ελευθερία» προσπαθεί να κάνει τις δράσεις που περιέχει !!
Το ημερολόγιο φτιάχτηκε στην ιστοσελίδα thinglink.com για να είναι προσβάσιμο από τα μέλη !
Το ημερολόγιο συνοδεύτηκε και από ένα βιβλίο της μουσικής πινακοθήκης που περιείχε τα τραγούδια του ημερολογίου στο οποίο τα παιδιά ζωγράφιζαν το κάθε τραγούδι που μάθαιναν. Το συγκεκριμένο βιβλίο δημιούργησε από το νηπιαγωγείο Βλαχάτων !
Το βιβλίο της μουσικής πινακοθήκης, ζωγραφισμένο από τα παιδιά !
Μπορείτε να δείτε μερικές δράσεις περιληπτικά που κάναμε από το ημερολόγιο ! Ξεκινήσαμε από το τραγούδι «Ω έλατο » που έπρεπε αφού λύσουμε πρώτα τον γρίφο να το μάθουμε και να το ζωγραφίσουμε .. Εμείς το τραγουδήσαμε σε διάφορες παραλλαγές, αργά , γρήγορα, δυνατά , σιγανά ..
Βλέπουμε το Online Χριστουγεννιάτικο μουσικό ημερολόγιοΒρίσκουμε τον γρίφο και τον ζωγραφίζουμε.Και ένα διαφορετικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο
Στη συνέχεια ετοιμάσαμε με μεγάλο ζήλο τα μουσικά μας στολίδια τα διακοσμήσαμε πάνω στο μουσικό μας χριστουγεννιάτικο δέντρο που κατασκευάσαμε με ρολά κουζίνας !
Φτιάχνοντας τα Χριστουγεννιάτικα μουσικά στολίδιαΜουσικά χριστουγεννιάτικα στολίδια !Το Χριστουγεννιάτικο δέντρο της μουσικήςΤα αγγελάκια μας
Μάθαμε παίζοντας μουσικά παιχνίδια και ζωγραφίσαμε το τραγούδι τρίγωνα κάλαντα και παίξαμε μουσικούς καθρέφτες με ένα ιδιαίτερο τρόπο. Η κυρία Ασημίνα τους έδειχνε μια χριστουγεννιάτικη εικόνα και τα παιδιά έπρεπε να βρουν με ποια κίνηση θα μπορούσαν να την αποδώσουν αλλά και με πιο ρυθμό ποιανού μουσικού οργάνου από τα τρία που είχαν μπροστά τους ! Το ζευγάρι έπρεπε να κάνει και τις κινήσεις και τον ρυθμό !
Ζωγραφίζουμε την λύση του γρίφου για το τραγούδι : «Τρίγωνα κάλαντα»Μουσικοί καθρέφτες
Στη συνέχεια παίξαμε με τα κατάλληλα μουσικά όργανα την κρυμμένη από τα ξωτικά παρτιτούρα του Άι-Βασίλη και δημιουργήσαμε δικές μας που της αποδώσαμε μουσικά !
Παίζουμε την παρτιτούρα του Αι Βασίλη που μας είχαν κρύψει τα ξωτικά !Φτιάξαμε τις δικές μας παρτιτούρες …..…και τις παίξαμε !
Παίξαμε με τον πίνακα του Λύτρα ( περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε εδώ) και φτιάξαμε χριστουγεννιάτικες κάρτες και το δέντρο των ευχών που το χρησιμοποιήσαμε για τις ευχές μας !
Παρατηρούμε τον πίνακα του ΛύτραΟι Χριστουγεννιάτικες κάρτες μαςΤο δέντρο με τις ευχές για τις κάρτες μας
Ακούσαμε, μάθαμε και ζωγραφίσαμε το τραγούδι το τραγούδι του Ρούντολφ ! Επίσης τον φτιάξαμε από χαρτόκουτες !
Και ο γρίφος για το τραγούδι του ΡούντολφΟ Ρούντολφ από χαρτόκουτες
Ζωγραφίσαμε τον Άι-Βασίλη και μάθαμε το τραγούδι του και παίξαμε με το hohoho ! Δεν παραλείψαμε και τον γρίφο του μικρού τυμπανιστή και αφού τραγουδήσαμε το τραγούδι του το ζωγραφίσαμε !
Ζωγραφίζουμε τον γρίφο για τον Αι-Βασίλη και μαθαίνουμε το τραγούδι του !Το τραγούδι του Μικρού Τυμπανιστή
Δημιουργήσαμε και μία ηχοϊστορία με τις τέσσερις εικόνες που υπήρχαν στην συγκεκριμένη μέρα στο ημερολόγιο. Αναλυτικά θα την βρείτε εδώ.
Δημιουργώντας μία ηχοϊστορία
Αφού ζωγραφίσαμε και το βιβλίο με τα τραγούδια το τοποθετήσαμε στο μουσικό μας δέντρο !
Το Δέντρο μας με το δώρο από τους φίλους από τη Λέσβο και το βιβλίο των τραγουδιών της μουσικής πινακοθήκης !