Στολισμός δέντρου, πόρτας και φάτνης. Οι Χριστουγεννιάτικες ετοιμασίες συνεχίζονται ….Ένα δέντρο γεμάτο παιχνίδια, μία φάτνη ζωγραφισμένη από τα παιδιά και η πόρτα της τάξη μας στολισμένη Χριστουγεννιάτικα !
Στολισμός δέντρου
Έφτασε η στιγμή να στολίσουμε το Χριστουγεννιάτικο δέντρο της τάξης μας ! Φέτος στο δέντρο μας αποφασίσαμε να μην κρεμάσουμε κοινότυπα χριστουγεννιάτικα στολίδια αλλά κάτι… άλλο, διαφορετικό !
Θα φτιάχναμε ένα δέντρο γεμάτο παιχνίδια. Συμφωνήσαμε λοιπόν με τα παιδιά να φέρουν από το σπίτι τους δύο παιχνίδια τους που θα μπορούσαν να κρεμαστούν στα κλαδιά του δέντρου μας. Κουζινικά , αυτοκινητάκια , λούτρινα ζωάκια, υπερήρωες, κούκλες , εργαλεία κλπ. θα στόλιζαν το δέντρο μας φέτος.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ότι τα παιχνίδια που θα έφερνε το κάθε παιδί και που θα στόλιζαν το δέντρο μας μετά τα Χριστούγεννα θα τα πρόσφερε σε έναν φίλο του ! Θα κάναμε δλδ μία ανταλλαγή παιχνιδιών ακολουθώντας το σύνθημα μας για τα φετινά Χριστούγεννα :
«Αξία δεν έχει το δώρο που παίρνεις αλλά το δώρο που δίνεις !»
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και αφού μαζέψαμε κάθε λογής παιχνίδια ξεκινήσαμε το στόλισμα !
Στολίζοντας το δέντρο του σχολείουΤο δέντρο γέμισε με αγαπημένα παιχνίδια
Αφού το δέντρο γέμισε παιχνίδια ..ήρθε η σειρά των γονιών ! Σε χάρτινα σουβέρ έγραψε ο καθένας μία ευχή και την κρέμασε στο δέντρο μας !
Κρεμάστηκαν και οι ευχές από τους γονείς !
Δημιουργία Φάτνης
Δέντρο όμως χωρίς φάτνη δεν γίνεται ! Αποφασίσαμε να φτιάξουμε μία μεγάλη φάτνη μια και είχαμε ένα πλαίσιο με ύφασμα και θέλαμε να το εκμεταλλευτούμε ! Μπήκαμε στο διαδίκτυο, είδαμε διάφορες φιγούρες από την γέννηση και ξεκινήσαμε να ζωγραφίζουμε τις φιγούρες σε χαρτιά Α3. Στη συνέχεια τις φιγούρες τις πλαστικοποιήσαμε.
Ζωγραφίζοντας την φάτνη ..Πλαστικοποιούμε τις φιγούρες
Το αποτέλεσμα μας εντυπωσίασε και φτιάχνοντας το πλαίσιο με χαρτί στην φάτνη, κολλήσαμε τις φιγούρες που είχαμε φτιάξει : Τον Χριστό στην φάτνη, τα ζώα, τον Ιωσήφ με την Μαρία, τους τρεις μάγους, το αστέρι και τον άγγελο !
Ο Χριστούλης, η φάτνη, και τα ζώαΟ Ιωσήφ με την ΜαρίαΟι τρεις μάγοιΤο αστέρι και ο άγγελοςΣυνθέτοντας την φάτνη …Οι φιγούρες μπήκαν στην θέση τους ..
Στη συνέχεια δώσαμε την φάτνη στο άλλο τμήμα για να την συμπληρώσει με προσευχές των παιδιών γραμμένες σε αστέρια ! Η φάτνη μας πλέον ήταν έτοιμη ! Αν ρωτάτε γιατί την στολίσαμε ψηλά και όχι κάτω από το δέντρο .. ας όψεται η έλλειψη χώρου χχ!
..και η φάτνη ολοκληρωμένη πλέον !Το δέντρο με την φάτνη !
Το στόλισμα του δέντρου μας έδωσε την ευκαιρία να φτιάξουμε μικρά δεντράκια με χαρτόνι και μαλλιά πλεξίματος (μια και έχουμε αρκετά φέτος στο νηπιαγωγείο μας !) Επίσης να ζωγραφίσουμε λαμπιόνια για τις μικρές κάρτες που μέσα κολλήθηκαν τα ποιηματάκια της γιορτής του κάθε παιδιού !
Τυλίγοντας μαλλιά …Φτιάξαμε τα δεντράκια μας !Μικρές κάρτες για τα ποιήματά μας !
Βέβαια ο Άγιος Βασίλης με το ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης μας έφερε και παιχνίδια μαθηματικών και γλώσσας να παίξουμε !
Παιχνίδι με ζάρι και σχήματα στο δέντροΜαθηματικά και λεκτικά παιχνίδια με ταράνδουςΓράφω το όνομά μου στα ταρανδάκια του Άη Βασίλη
Στολισμός πόρτας
Επόμενη δράση η ετοιμασία των σκηνικών για την γιορτή! Αφορμή… ο στολισμός της πόρτας της τάξης μας ( με ένα σπάρο δύο τρυγόνια που λέει και ο λαός χχ).
Φτιάξαμε λοιπόν ένα παράθυρο και μέσα σε αυτό ένα δέντρο με τις παλάμες του κάθε παιδιού της τάξης ! Φτιάξαμε τα τούβλα με σφουγγάρι και χρώμα και προσθέσαμε τις απαραίτητες λεπτομέρειες ! Την ημέρα της γιορτής θα αποτελέσει ένα κομμάτι του σκηνικού μας !
Ζωγραφίζοντας την πόρταΗ πόρτα της τάξης μας
Αλλά τι κάνει αυτός ο τεράστιος Άγιος Βασίλης που έφτιαξαν τα παιδιά του διπλανού τμήματος και που είναι ο σκούφος του; Θα μάθετε σε επόμενη ανάρτηση χχχ
Άραγε τι περιμένει ο Άγιος Βασίλης ; Που είναι ο σκούφος του ;