Το αρχικό γράμμα και το όνομά μου ταξιδεύει ! Το αρχικό του ονόματος μας περνάει μέσα από χάρτινα τούνελ και ακολουθούμε το «δρομολόγιο» του ονόματός μας στριφογυρίζοντας δύο πλαστικά ποτήρια !
Το αρχικό γράμμα και το όνομά μου ταξιδεύει !
Αυτές τις μέρες ασχολούμαστε με την εκμάθηση του ονόματός μας και τους αρχικού γράμματός του ! Παίξαμε μαζί του πολλά, το ζωγραφίσαμε και το κάναμε τρενάκι στην γωνιά της γραφής. (Σε δίσκο για τούρτες κάναμε κολάζ από φωτογραφίες περιοδικών μία πόλη και βάλαμε velcro για να κολλάμε τα βαγόνια του τρένου συνθέτοντας λέξεις).
Ζωγραφίζουμε το όνομά μαςΤο κάνουμε τρενάκι
Κάναμε πάλι φέτος το αρχικό μας γράμμα δρόμο αλλά αυτή την φορά εκτύπωσα και πλαστικοποίησα αυτοκινητάκια με το αρχικό γράμμα (πέρσι είχα δανειστεί του γιου μου αυτοκινητάκια αλλά επειδή αρκετά από αυτά χάλασαν φέτος δεν κατάφερα να τον πείσω να μου ξαναδώσει χχχ). Η λύση που βρήκα με βοήθησε πολύ μια και τα πλαστικοποιημένα αυτοκινητάκια γλιστράγανε τέλεια σε λεία επιφάνεια !
Οδηγάμε στον δρόμο του αρχικού μας
Φέτος το πήγαμε λίγο παραπέρα !! Φτιάξαμε μικρά τούνελ από λωρίδες χρωματιστού χαρτιού. Στις λωρίδες γράψαμε τα αρχικά των ονομάτων μας ( περίπου πέντε φορές το καθένα) και τα κολλήσαμε πάνω στα τραπέζια δημιουργώντας μικρά τούνελ. Τα παιδιά έπρεπε παίρνοντας το αυτοκίνητο με το αρχικό τους γράμμα να περνάνε μόνο από τα δικά τους τούνελ (δλδ αυτά που είχαν το αρχικό τους) !
Τούνελ με το αρχικό γράμμα του ονόματός μας !
Τους άρεσε πάρα πολύ και την επόμενη μέρα μερικά νήπια στις ελεύθερες δραστηριότητες έγραψαν σε λωρίδες τα γράμματα του ονόματός τους και σχηματίζοντας το όνομα τους έφτιαξαν μεγάλα τούνελ !
Γίνεται τούνελ και το όνομά μαςΤο αυτοκίνητο με το αρχικό μας γράμμα περνάει από το τούνελ του ονόματός μας
Το παιχνίδι με τα τούνελ μεταφέρθηκε στην γωνιά της γραφής αλλά αυτή την φορά τα αρχικά μας γράφτηκαν σε κομμένα ρολά χαρτιού !
Τούνελ από ρολά χαρτιού με το αρχικό γράμμα του ονόματός μαςΚάθε αυτοκίνητο περνάει από το αντίστοιχο τούνελ
Για το τέλος άφησα ένα διασκεδαστικό παιχνίδι που βοηθάει στον οπτικό – κινητικό συντονισμό, την λεπτή κινητικότητα και στην κατανόηση της αλληλουχίας των γραμμάτων του ονόματός μας ! Για να το φτιάξετε θέλετε πλαστικά διαφανή ποτήρια, αυτοκόλλητα και ανεξίτηλο μαρκαδόρο. Την ιδέα την πήρα από εδώ και την προσάρμοσα ανάλογα !
Τα υλικά για το « δρομολόγιο» του ονόματός μαςΤο δρομολόγιο του ονόματός μας σε ένα πλαστικό ποτήρι
Στο ένα ποτήρι κολλάτε ένα αυτοκόλλητο (εμείς κολλήσαμε αυτοκινητάκια, καράβια, ποδήλατα, αεροπλάνα κλπ) και στο άλλο ζωγραφίζετε την διαδρομή του ονόματος του κάθε παιδιού. Μετά βάζετε το ποτήρι με το αυτοκόλλητο μέσα στο ποτήρι με την διαδρομή και τα παιδιά γυρνώντας τα ποτήρια προσπαθούν να κάνουν το «δρομολόγιο» του ονόματός τους !
Στο ένα ποτήρι κολλάμε ένα αυτοκόλλητο ( αυτοκινητάκι, αεροπλάνο, καράβι..)Τα πλαστικά ποτήρια με το «δρομολόγιο»Δρόμο παίρνω δρόμο αφήνω …Γυρνώντας τα δύο ποτήρια κατάλληλα το αυτοκίνητο περνάει από το ένα γράμμα στο άλλο «γράφοντας» το όνομά μας!Στριφογυρίζω τα ποτήρια …
Το παιχνίδι είναι τέλειο και άρεσε πολύ στα παιδιά ..Συμφωνήσαμε να βάλουμε τα ποτηράκια προσωρινά στην γωνιά της γραφής και αργότερα θα τα πάρουν στο σπίτι τους για εξάσκηση χχ