Τσάντα αποφοίτησης (εργασίες παιδιών). Χρησιμοποιήστε τσάντες χάρτινες για διαχωριστικά στους φακέλους αποφοίτησης των παιδιών αλλά και σαν θήκες για να βάλετε μέσα άλλους φακέλους (π.χ portfolio) ! Φέτος λόγω έλλειψης χαρτονιών και βρίσκοντας στο διαδίκτυο μία ανάλογη ιδέα, σκεφτήκαμε να φτιάξουμε τους φακέλους με τις εργασίες των παιδιών χρησιμοποιώντας σακούλες χάρτινες, που ταυτόχρονα θα έδιναν την μορφή μιας τσάντας- βαλίτσας !!
Τσάντα αποφοίτησης ( εργασίες παιδιών )
Σε κάθε φάκελο χρησιμοποιήσαμε δύο σακούλες. Την μία την κόψαμε στις δύο πλαϊνές της άκρες και την χρησιμοποιήσαμε σαν διαχωριστικά φύλλα. Σαν εξώφυλλο βάλαμε φωτογραφίες των παιδιών της τάξης που ζωγράφισαν τα παιδιά. Στο πρώτο μέρος του βιβλίου – φακέλου, βάλαμε μερικές σελίδες – μία μικρή «περίληψη» για το πως «βιώσαμε» την φετινή χρονιά π.χ ζωγραφίζω τον εαυτό μου , τον φίλο μου , το σχολείο μου , τις κυρίες μου , αγαπημένη μου γωνιά , παιχνίδι κλπ. Στη συνέχεια βάλαμε τις εργασίες των παιδιών χρησιμοποιώντας ένα ποιηματάκι ! Και στο τέλος περάσαμε στο σπιράλ του βιβλίου μία σακούλα χωρίς να την κόψουμε, δημιουργώντας έτσι θήκη για να μπορέσουμε να τοποθετήσουμε εκεί τους φακέλους της δανειστικής βιβλιοθήκης και του προγράμματος : «Βήματα για τη ζωή».
Ο φάκελος με τις εργασίες των παιδιών έχει γίνει με χάρτινες τσάντεςΗ μια τσάντα κόπηκε στην μέση και έγινε διαχωριστικό, για τις εργασίεςΚολλήθηκαν τα σχετικά ποιηματάκια..Οι εργασίες των παιδιών..Στο τέλος του φακέλου δέθηκε μία ολόκληρη τσάντα…… στην οποία μπήκαν οι φάκελοι της δανειστικής βιβλιοθήκης, των Βημάτων
Ο φάκελος απλά και γρήγορα μεταμορφώθηκε σε φάκελο τσάντα – βαλιτσάκι !
Οι τσάντες μετατρέπουν τον φάκελο εργασιών σαν μια μικρή βαλίτσα !!
Βέβαια τα παιδιά διακοσμώντας το εξώφυλλο και για να κρύψουμε το «σημάδι» της ρευστής κόλλας ( έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε κόλλα stic ), προσθέσαμε λίγη χρυσόσκονη για να δίνει την αίσθηση της άμμου και κολλήσαμε και κοχύλια !
Μπήκε και η απαραίτητη χρυσόσκονη και κοχύλια …,,και οι τσάντες γέμισαν ..… με τις εργασίες των παιδιών !
Οι εργασίες των παιδιών τακτοποιήθηκαν στους πάγκους και όλα ήταν έτοιμα για την υποδοχή των παιδιών !
Όλα τακτοποιήθηκαν στα τραπέζια !!
Η τσάντα του βοηθού με τις ζωγραφιές του καβαλέτου και το μπλοκ ζωγραφικής του κάθε παιδιού , το αναμνηστικό, το cd με τις φωτογραφίες και η τσάντα αποφοίτησης !!
Kindergarten search engine
Δείτε στην Ελληνική έκδοση περισσότερες ιδέες : portfolio
Στην διεθνή έκδοση της (μόνο ξενόγλωσσα site) : portfolio