Action Aid : Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος ! Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης 2017. Ένας χαρταετός ταξιδεύει και μας μεταφέρει μηνύματα από όλα τα παιδιά για όλα τα παιδιά του κόσμου ! «Άνοιξαν οι πόρτες του σχολείου μια αγκαλιά και έβαλαν μέσα όλα τα παιδιά. Εγώ και εσύ, όλοι μαζί».
Action Aid : Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος !
Η εκστρατεία προωθεί έμπρακτα τον 4ο Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης: Ποιοτική εκπαίδευση για όλους. Φέτος η θεματική είναι αφιερωμένη στο δικαίωμα των παιδιών προσφύγων στην εκπαίδευση.
16,1 εκατομμύρια πρόσφυγες στον κόσμο.
6 εκατομμύρια είναι παιδιά σχολικής ηλικίας.
Από αυτά 3,7 εκατομμύρια δεν έχουν πρόσβαση σε σχολείο.
Τα παιδιά πρόσφυγες είναι 5 φορές πιο πιθανό να μην πηγαίνουν σχολείο σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά.
Με τη φετινή εκστρατεία δείχνουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στα παιδιά πρόσφυγες σε κάθε γωνιά του κόσμου και στέλνουμε μηνύματα αποδοχής και συνεργασίας γιατί η ποιοτική εκπαίδευση είναι δικαίωμα κάθε παιδιού!
Action Aid : Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος !
Μέσα από τη δράση εμείς και οι μαθητές μας ζητάμε ποιοτική εκπαίδευση για κάθε παιδί στον κόσμο που βρίσκεται σε μια έκτακτη κατάσταση! Το υλικό της φετινής εβδομάδας εκπαίδευσης μπορείτε να δείτε εδώ.
Όλα τα σχολεία που συμμετέχουμε στο πρόγραμμα, την Παρασκευή 31 Μαρτίου στις 11:00 π.μ. θα τραγουδήσουμε ένα κοινό τραγούδι σαν δράση ευαισθητοποίησης.
Ξεκινώντας λοιπόν τη δράση μας και διαβάζοντας το υλικό που μας είχε σταλεί, αναζητήσαμε στο διαδίκτυο φωτογραφίες παιδιών από το Αφγανιστάν, παρατηρήσαμε τις συνθήκες διαβίωσης και ζωγραφίσαμε το όνειρο του μικρού Μαχντί !
Ο μικρός Μαχντί και τα παιδιά στην ΣυρίαΖωγραφίζουμε το όνειρο του μικρού Μαχντί
Σκεφτήκαμε τι άλλα όνειρα θα μπορούσε να είχε ο Μαχντί και τα συγκρίναμε με τα δικά μας όνειρα ; Ήταν ίδια ; Διαφορετικά ;
Καταγράφουμε τα όνειρά του !Καταγράφουμε τα δικά μας όνειρα και τα συγκρίνουμε με τα όνειρα του Μαχντί
Ταξιδέψαμε μαζί με τον χαρταετό σε διάφορες χώρες και χρησιμοποιώντας το πολύτιμο υλικό από την ιστοσελίδα : taniamanesi-kourou.blogspot.gr , κάναμε ταξινομήσεις και αποτυπώσαμε στις ζωγραφιές μας ότι μας άρεσε από την ιστορία ! Μείναμε στην Συρία, βλέποντας εικόνες του σήμερα και του παρελθόντος, βάρκες γεμάτες μετανάστες, παιδιά στην αγκαλιά των μανάδων τους να κλαίνε !
Το ταξίδι του χαρταετού !Ο Μαχντί με τα πρόβατά του !Ο Μαχντί υφαίνει τον αργαλειό-χαρταετό τουΟ χαρταετός του κόβεται ....και τον αποχαιρετά !!Καθισμένος σε ένα κλαδί θαυμάζει το ρόδο του ΙσπαχάνΟ χαρταετός στο τζάκι ζεσταίνεται ..
Η Π. στις ελεύθερες δραστηριότητες συνέχισε το ταξίδι του Χαρταετού στην Ελληνική θάλασσα, στα ελληνικά νησιά ! Πόσους πρόσφυγες είδε από ψηλά ! Πόσα απελπισμένα πρόσωπα αλλά και πόσα πρόσωπα έτοιμα να τους βοηθήσουν και να τους φροντίσουν ώστε να οι συνθήκες διαβίωσης τους να είναι ανθρώπινες !
Η Π. στις ελεύθερες δραστηριότητες συνεχίζει το ταξίδι του χαρταετού ….Το ταξίδι του χαρταετού συνεχίζεται στην Ελληνική θάλασσα !
Αν ο χαρταετός ερχόταν στο χωριό μας, πάνω από το νηπιαγωγείο μας εμείς τι μηνύματα θα του στέλναμε, τι θα του ζωγραφίζαμε ;
Τι θα ζωγραφίζαμε εμείς πάνω στον χαρταετό αν πέταγε πάνω από το σχολείο μας ;
Αποφασίσαμε λοιπόν να φτιάξουμε τον δικό μας αργαλειό -χαρταετό. Πάνω σε αυτόν υφάναμε όλα τα μηνύματά μας, αυτά που σκεφτόμασταν για τα παιδιά του κόσμου !
Ο χαρταετός μας αργαλειόςΓράφοντας στο «νήμα» του χαρταετού !Υφαίνοντας τα μηνύματά μας !Ο Χαρταετός μας μισοτελειωμένο υφαντό …Στο χαρταετό μας υφάναμε όλα τα μηνύματά μας !
Δημιουργήσαμε την αφίσα που στείλαμε στην Action Aid ! Ο Χαρταετός μας πετάει ψηλά με όλα τα παιδιά του κόσμου,
Ο χαρταετός υφαντό στην αφίσα μας
πάνω από ένα σχολείο χτισμένο με λέξεις που είπαν τα παιδιά, με ανοικτές πόρτες για όλους.
Σχολείο για όλα τα παιδιά !
Αυτό το ταξίδι το ζεσταίνει ο ήλιος στέλνοντας με τις αχτίνες του το μήνυμά μας :
Άνοιξαν οι πόρτες του σχολείου μια αγκαλιά
και έβαλαν μέσα όλα τα παιδιά
Εγώ και εσύ
όλοι μαζί.
Το μήνυμά μας γραμμένο στις αχτίνες του ήλιου !
Η αφίσα μας ολοκληρωμένη !
Σας στέλνουμε πολλά φιλιά από το νηπιαγωγείο μας !
Η αφίσα για την Παγκόσμια δράση της Action Aid από το νηπιαγωγείο Κεντριού !