Χιονονιφάδες και χιονοσφεντόνες. Μπορούμε με διάφορα ανακυκλώσιμα υλικά να φτιάξουμε χιονονιφάδες ; Πόσο μακριά μπορούμε να πετάξουμε τις χιονόμπαλες; Ας φτιάξουμε σφεντόνες !
Χιονονιφάδες και χιονοσφεντόνες
Μετά το παιχνίδι του θησαυρού και συνεχίζοντας το έργο μας αναρωτηθήκαμε πως είναι οι χιονιφάδες ! Την απορία μας την έλυσαν τα καταπληκτικά βίντεο που ανακαλύψαμε στο διαδίκτυο και τα είδαμε «χίλιες» φορές.
Παρατηρήσαμε πόσο διαφορετικές ήταν μεταξύ τους και τα διάφορα σχήματά τους ! Μπορούμε άραγε να φτιάξουμε και εμείς με διάφορα υλικά ; Μαζέψαμε ξυλάκια, σύρμα πίπας, μπατονέτες, κουμπιά, βαμβάκι κ.α υλικά και ξεκινήσαμε ! Για μια ακόμα φορά τα παιδιά με εξέπληξαν ! Έφτιαξαν καταπληκτικές χιονονιφάδες !
Μαζέψαμε διάφορα υλικά και ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε χιονονιφάδεςΤα έργα μοναδικά !!Ξεχωριστές χιονονιφάδες !!
Μπορούμε άραγε να τις ζωγραφίσουμε; Τα παιδιά αρχικά ζωγράφισαν με ανεξίτηλους μαρκαδόρους χιονονιφάδες σε χαρτί. Στη συνέχεια τις κάλυψαν με γαλάζιο και μπλε γκοφρέ χαρτί το οποίο το ψέκασαν με νερό! Όταν αφαίρεσαν το χαρτί αποκαλύφτηκε το έργο τέχνης !
Ζωγραφίζοντας όπου βολευόμαστε ..τα έργα των παιδιών των παιδιών !Καλύψαμε με γκοφρέ τις ζωγραφιές μας και τις βρέξαμε ..Και ιδού το αποτέλεσμα !
Η τρίτη απόπειρα ήταν με τα αποτυπώματα των χεριών μας ! Δημιουργήσαμε αυτή τη φορά μεγάλες snowfake !
Χιονονιφάδες με αποτυπώματα χεριών
Ένα μικρό διάλειμμα για το αγαπημένο τραγούδι ( δεν θυμάμαι πόσες φορές το είδαμε χχ) και συνεχίζουμε με το αυτοσχέδιο χιόνι.
Ανακατέψαμε ίση ποσότητα ατλακόλ, που την είχαμε βάλει στο ψυγείο την προηγούμενη μέρα, μαζί με αφρό ξυρίσματος. Φτιάξαμε το δικό μας χιόνι και τους δικούς μας χιονάνθρωπους !
Αυτοσχέδιο χιόνι με ατλακόλ και αφρό ξυρίσματοςΚαι οι χιονάνθρωποί μας !
Η επόμενη δραστηριότητα ήταν ένα παιχνίδι για γερά πνευμόνια ! Χρησιμοποιώντας καλαμάκια και την αναπνοή μας προσπαθήσαμε να φτάσουμε στο τερματισμό μικρές χιονόμπαλες !
Αγώνες φυσήματος ! Ποια χιονόμπαλα θα φτάσει πρώτη στο τέρμα;
Η τελευταία πρόκληση δόθηκε ! Πόσο μακρυά μπορούμε να πετάξουμε μία χιονόμπαλα; Μπορούμε με απλά υλικά (ένα πλαστικό ποτήρι και ένα μπαλόνι) να φτιάξουμε μία χιονοσφεντόνα;
Μα και βέβαια μπορούμε ! Οι χιονοσφεντόνες μας ετοιμάστηκαν και αναλάβαμε δράση ! Χαμός έγινε ! Ζωγραφίσαμε και ένα στόχο για περισσότερο παιχνίδι και εξάσκηση της ευστοχίας μας χαχα
Χιονοσφεντόνες από πλαστικά ποτήρια και μπαλόνιαΠόσο μακρία θα φτάσει η χιονόμπαλά μας ;Ζωγραφίζοντας το στόχο για περισσότερο παιχνίδι !