Διαφημιστικό φυλλάδιο τοπικών προϊόντων. Ανταλλαγή τοπικών προϊόντων και δημιουργία συσκευασίας τους από διασχολικές ομάδες. Διαφήμιση των προϊόντων με Online διαφημιστικό φυλλάδιο !
Διαφημιστικό φυλλάδιο τοπικών προϊόντων
Συνεχίζοντας το έργο μας και φτάνοντας στο τέλος του, έφτασε η στιγμή να ασχοληθούμε με την συσκευασία των προϊόντων και την διαφήμισή τους ! Τα μέλη του προγράμματος χωρίστηκαν σε ζευγάρια έχοντας στόχο να ανταλλάξουν από ένα τοπικό προϊόν. Το τοπικό προϊόν του ζευγαριού τους θα έπρεπε να το συσκεύαζαν. Σε αυτή τη δράση θα τους βοηθούσαν οι σχετικές πληροφορίες για το προϊόν που θα έστελναν οι συνεργάτες τους !
Τα ζευγάρια ήταν τα παρακάτω (μέσα σε παρένθεση είναι το τοπικό προϊόν που αντάλλαξαν) :
1ο Νηπιαγωγείο Προσοτσάνης (σταφύλια) – Kindergarten of Aljustrel – Portugal (καλαμπόκι)
PU”Nasa radost” , Kindergarten “Sanda Marjanovic” , Subotica, Serbia (σιτάρι) – Νο 3 Kindergarten Bistrita Romania
Εμείς μαι και είμαστε από την Κρήτη και παράγουμε από τα καλύτερα ελαιόλαδα, αποφασίσαμε να στείλουμε στις Σέρρες πληροφορίες για το λάδι μας. Τα παιδιά κατέγραψαν τις πληροφορίες που μάζεψαν σε ατομικά φύλλα εργασίας, έφτιαξαν μία σχετική αφίσα και ένα βίντεο παρουσίασης !
Συλλέγουμε πληροφορίες για το λάδι
Η αφίσα με τις πληροφορίες για το λάδι
Το νηπιαγωγείο Σερρών μας έστειλε πληροφορίες για το γάλα που παράγουν στις Σέρρες !
Οι πληροφορίες για το γάλα που μας έστειλε το 29ο Νηπιαγωγείο Σερρών
Τις πληροφορίες όλα τα μέλη τις ανάρτησαν σε έναν πίνακα στην ιστοσελίδα padlet. com. Τις πληροφορίες τις μετέδωσαν είτε με μία αφίσα είτε με μικρά βίντεο παρουσίασης του προϊόντος!
Οι πληροφορίες για τα τοπικά προϊόντα ανέβηκαν στην σελίδα padlet.com
Αφού διαβάσαμε με μεγάλη προσοχή τις πληροφορίες για το γάλα έπρεπε να σκεφτούμε πως θα το συσκευάζαμε !Το κάθε παιδί ζωγράφισε την δική του ιδέα. Η κάθε ιδέα ήταν μοναδική και ζωγραφισμένη με λεπτομέρειες! Αφού συγκεντρώσαμε όλες τις προτάσεις τις χωρίσαμε σε τέσσερις ομάδες. Η ομάδα του μπουκαλιού, η ομάδα του κουτιού, του ποτηριού και του παγουρίνου !
Προτάσεις για συσκευασία του γάλακτοςΟι προτάσεις χωρίστηκαν σε τέσσερις κατηγορίες
Μέσα από ψηφοφορία αναδείχτηκε η πιο πρωτότυπη πρόταση να συσκευάσουμε το γάλα σε ένα παγουρίνο! Οι ιδέες όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Αποφασίσαμε για το όνομα, το σλόγκαν , την εταιρεία και την μασκότ.
Προτάθηκαν slogan και ονομασία γάλακτοςΜασκότ και εταιρεία το 29ο Νηπ. Σερρών και η κουκουβάγια – μασκότ τους
Και το πήγαμε ακόμα παραπέρα χαχα. Για να είναι ελκυστικό το προϊόν αποφασίσαμε να έχει διάφορες μικρές εκπλήξεις. Το άνοιγμα του παγουρίνο να γίνεται ποτήρι που μέσα τοποθετήσαμε σε σακουλάκι δημητριακά και ένα πλαστικό κουταλάκι. Αν ο καταναλωτής θέλει μπορεί να φάει το πρωινό του μόλις το αγοράσει : Γάλα με δημητριακά.
Αν πάλι θέλει σοκολατούχο γάλα πίσω από το παγουρίνο υπάρχει και κακάο με ένα μικρό καλαμάκι !! Πως σας φαίνονται οι ιδέες μας ;
Οι εκπλήξεις της συσκευασίας !
Συνδεθήκαμε μ έσω skype και παρουσιάσαμε την συσκευασία μας στα παιδιά από τις Σέρρες ! Μια έκπληξη μας περίμενε ! Είχαν ετοιμάσει και αυτοί την συσκευασία του ελαιόλαδου που τους είχαμε στείλει !
Τηλεδιάσκεψη για την παρουσίαση της συσκευασίας !
Δείχνουμε στους συνεργάτες μας από τις Σέρρες τα μυστικά της συσκευασίας
Το προϊόν που συσκευάσαμε το βγάλαμε φωτογραφία και όλες οι φωτογραφίες ανέβηκαν σε μία σελίδα στο Padlet για να μοιραστούν.
Η αφίσα μας για το Σερρόγαλο !Οι αφίσες των προϊόντων ανέβηκαν στην σελίδα Padlet.comΜέλι από το Νηπιαγωγείο Μουδανιών Χαλκιδικής που το συσκεύασαν τα παιδιά από την ΛιθουανίαΠατάτες από την Λιθουανία που συσκεύασαν τα παιδιά από τα ΜουδανιάΑυγά από την Νεάπολη Θεσσαλονίκης που συσκευάστηκαν από τα παιδιά του νηπ. ΠυλαίαςΣταφύλια από την Προσοτσάνη Δράμας που συσκεύασαν τα παιδιά από το νηπ. της Πορτογαλίας !Καλαμπόκι από την Πορτογαλία που συσκεύασαν τα παιδιά από το Νηπ. Προσοτσάνης !Σιτάρι από την ΣερβίαΤο λάδι από το Νηπ. Κεντριού που συσκεύασαν τα παιδιά από το 29ο νηπ. Σερρών.Κεράσια από την Πυλαία Θεσσαλονίκης που συσκεύασαν τα παιδιά από το νηπ. Νεάπολης Θεσσαλονίκης.Φασόλια από το 56ο Νηπ. Θεσσαλονίκης που συσκευάστηκαν από τα παιδιά του 14ου νηπ. Σερρών.Ρύζι από το 14ο νηπ. Σερρών που συσκευάστηκε από το 56ο Νηπ. Θεσσαλονίκης
Όλα τα προϊόντα μπήκαν σε ένα Online διαφημιστικό φυλλάδιο τοπικών προϊόντων !
Επόμενη δράση ήταν το κάθε ζευγάρι με βάση τα προϊόντα να φτιάξει ένα μέρος ενός ημερησίου μενού. Εμείς έπρεπε να φτιάξουμε το δεκατιανό , οπότε μετά από συζήτηση στην τηλεδιάσκεψη με το 29ο νηπ. Σερρών αποφασίσαμε να φτιάξουμε κρέμα από γάλα Σερρών, το Σερρόγαλο και να την συνδυάσουμε με γλυκά κεράσια από την Πυλαία Θεσσαλονίκης !
Το δεκατιανό μας κρέμα με κεράσια ( Νηπ.Κεντριού με 29ο Νηπ. Σερρών)
Τρώγοντας το δεκατιανό!
Η κάθε χώρα με το προϊόν της διαφημίστηκε με τον καλύτερο τρόπο !
Και συνεχίζουμε !!