Γνωριμία με τους ήχους. Μία πρώτη επαφή με τους ήχους που παράγουμε με το σώμα μας, με την φωνή μας , με αντικείμενα. Διάκριση αυτών και αναγνώρισή τους !
Γνωριμία με τους ήχους
Η πρώτη μας επαφή με τους ήχους ήταν οι ήχοι του σώματός μας ! Με πόσους τρόπους μπορούμε να παράγουμε ήχους από το σώμα μας ; Όχι μόνο από το στόμα αλλά χρησιμοποιώντας διάφορα μέρη του σώματός μας .. Άραγε μπορούμε να τους μαντέψουμε ;
Διάφοροι ήχοι από το σώμα μας !
Και τα αντικείμενα τι ήχους παράγουν ; Άλλοι ήχοι τα μεταλλικά , άλλοι το χαρτί , άλλοι το γυαλί … μα πόσοι ήχοι !!! Πόσο διαφορετικοί μεταξύ τους και πόσους τρόπους μπορούμε να τους παράγουμε !!
Ήχοι από διάφορα αντικείμενα !Ήχοι από χαρτίΉχοι από το γυαλίΉχοι από σκοινί και κατσαρόλαΉχοι από καλάθι !
Α να και μια ορχήστρα από αντικείμενα μεταλλικά !! Οι «metallica junior» χαχαχα
Μπορείτε πατώντας στην εικόνα να ακούσετε τον ήχο !
Ορχήστρα κρουστών
Μπορείτε να μαντέψετε από που προέρχονται οι παρακάτω ήχοι ;
Ας γνωρίσουμε τώρα τα μουσικά όργανα της τάξης μας και ας πειραματιστούμε μαζί τους ! Άραγε το ταμπουρίνο παράγει ήχο μόνο κτυπώντας το δέρμα του ή μπορούμε και χτυπώντας με διάφορους τρόπους το ξύλο που το περιβάλλει ή ακόμα και το μεταλλικά του στοιχεία παράγουν ήχους;
Πειραματιζόμαστε με τα μουσικά όργανα της τάξης !
Και ήρθε η ώρα να παίξουμε μουσικά παιχνίδια με τα οργανάκια ! Ας χωριστούμε σε ομάδες. Χτυπάμε δυνατά , σιγανά, ρυθμικά!
Τραγουδώντας και παίζοντας με τα μουσικά όργανα της τάξης
– «Κυρία έχω και στο σπίτι όργανα !»
Ας τα φέρουμε λοιπόν στην τάξη να παρουσιαστούν και να ακούσουμε τον ήχο τους !
Επίδειξη μουσικών οργάνων των παιδιών
Και να εξασκήσουμε και λίγο το αυτί μας στην ακοή διαφορετικών ήχων ! Τι λέτε ; Ώρα για πολύ παιχνίδι !
Ακουστικά τεστΠαιχνίδια Online στον υπολογιστή
Και πιο είναι το αγαπημένο μουσικό όργανο της τάξης μας ; Μπορούμε να το ζωγραφίσουμε ; Ας γίνουμε οι μουσικοί της τάξης μας !
Ζωγραφίζουμε πιο μουσικό όργανο μας αρέσει !
Οι μουσικοί της τάξης
Εμείς μπορούμε να φτιάξουμε δικά μας μουσικά όργανα ; Μα και βέβαια μπορούμε !! Ας φτιάξουμε για αρχή μαράκες από πλαστικά μπουκάλια και όσπρια !
Μα τι ήχο βγάζουν ; Διαφορετικό ήχο οι μαράκες με τα πολλά όσπρια και διαφορετικό ήχο οι μαράκες με τα λίγα ! Γιατί άραγε ; Και οι μικροί επιστήμονες ανακαλύπτουν !
Φτιάχνοντας μαράκες από πλαστικά μπουκάλια και ρεβύθια !Παίζουμε μουσικά παιχνίδια με τις αυτοσχέδιες μαράκες μας
Και ήρθε η ώρα να μάθουμε για τα μουσικά επαγγέλματα , να ακούσουμε νανουρίσματα και τραγούδια κοινά για όλες τις χώρες, αλλά και να ομαδοποιήσουμε τα μουσικά όργανα σε έγχορδα, πνευστά και κρουστά !
Οι παραπάνω δραστηριότητες παρουσιάζονται αναλυτικά στους παρακάτω συνδέσμους : Επαγγέλματα σχετικά με τη μουσική , Μουσική: παγκόσμια γλώσσα και Μουσικά όργανα
Μαθαίνοντας τα επαγγέλματα σχετικά με την μουσικήΔιάφορα μουσικά ακούσματα από διαφορές χώρες !Παρατηρώντας τις εικόνες …Βρίσκουμε τις χώρες στην υδρόγειο σφαίρα !Κατηγορίες μουσικών οργάνωνΣυμμετρία …..και παιχνίδι στην αυλή !