Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο. Επισκεφτήκαμε το λαογραφικό μουσείο της περιοχής μας, παρατηρήσαμε, καταγράψαμε εκθέματα σχετικά με την σπορά και τον κύκλο του ψωμιού και παίξαμε πολλά παιχνίδια.
Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο
Στο χωριό Βαϊνιά, βόρεια της Ιεράπετρας βρίσκεται το λαογραφικό μουσείο με πλήθος παλιών αγροτικών εργαλείων, υφαντικών και οικιακών αντικειμένων. Αυτό το μουσείο αποφασίσαμε να επισκεφτούμε και να παρατηρήσουμε τα αντικείμενα που σχετίζονταν με το πρόγραμμα μας για το ψωμί.
Αφού προετοιμαστήκαμε πρώτα και συζητήσαμε για τους κανόνες του μουσείου χρησιμοποιώντας το υλικό που βρήκαμε από το Blog : pro-sxolika.blogspot.gr και είδαμε στον υπολογιστή πολλά είδη μουσείων επικεντρωθήκαμε στο λαογραφικό και φανταστήκαμε πως θα μπορούσε να είναι.
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio09.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio17.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio18.jpg)
Επιβιβαστήκαμε την ημέρα της εκδρομής με μεγάλη χαρά στο λεωφορείο και ανυπομονώντας για τα αντικείμενα της συλλογής του μουσείου.
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio10.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio11.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio12.jpg)
Και έφτασε η στιγμή να επισκεφτούμε το μουσείο. Τα παιδιά είχαν χωριστεί σε δύο ομάδες, τα «ψωμιά» (κίτρινη ομάδα) και τα «κουλούρια» (πράσινη ομάδα). Η κάθε ομάδα έμπαινε στο μουσείο, το οποίο αποτελούταν από τέσσερα δωμάτια ( καθιστικό, αποθήκη, κρεβατοκάμαρα και κουζίνα) κρατώντας μια λίστα αντικείμενων που υπήρχαν στα εκθέματα του μουσείου. Έπρεπε λοιπόν να τα ανακαλύψουν και να συμπληρώσουν επιτυχώς την λίστα τους. Παράλληλα η κάθε ομάδα είχε και ένα μυστικό αντικείμενο που έπρεπε να βρει και το οποίο τους είχε δοθεί σε μισή εικόνα με κάποιες πληροφορίες για την χρήση του. Η μία ομάδα είχε μυστικό αντικείμενο το «κόσκινο» και η άλλη το «βολόσυρο».
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio28.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/entipo-katagrafis-moyseioy-001-566x800.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio27.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio25.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio26.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio24.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio23.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/pizap.com14315264952901-614x800.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio21.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/pizap.com14315260639851-614x800.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio22.jpg)
Μπορείτε να δείτε και μερικές φωτογραφίες από τα εκθέματα του μουσείου !
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio13.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio14.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio15.jpg)
Η κυρία Μαρία που μας φιλοξένησε μας έδωσε σημαντικές πληροφορίες και για τα άλλα εκθέματα που μας έκαναν εντύπωση. Βγάλαμε μια αναμνηστική φωτογραφία μαζί της και την αποχαιρετήσαμε γεμάτοι εικόνες και καινούργιες πληροφορίες !
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio01.jpg)
Στη συνέχεια κάναμε μία μικρή βόλτα στο χωρίο και σταθήκαμε σε ένα παραδοσιακό καφενείο για να φάμε το δεκατιανό μας και να πιούμε τους χυμούς που μας περίμεναν !
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio02.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio16.jpg)
Επιστρέψαμε πίσω στο σχολείο μας και ξεκίνησε μια μεγάλη συζήτηση για τις εντυπώσεις μας ! Στα παιδιά δόθηκε ένα φύλλο εργασίας με το μουσείο χωρισμένο σε τέσσερα δωμάτια. Σε αυτό έπρεπε να ζωγραφίσουν τι αντικείμενα είχαν παρατηρήσει. Και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα από τις λεπτομέρειες που μου ζωγράφισαν !
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/MOYSIO-BAINIAS-001-606x429.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio19.jpg)
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio20.jpg)
Το αποτέλεσμα μοναδικό και η καλύτερη αξιολόγηση της επίσκεψής μας. Δεν νομίζετε ;
![Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio03.jpg)
![Το μουσείο που έφτιαξε ο Χρήστος Το μουσείο που έφτιαξε ο Χρήστος](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio04.jpg)
![Το καθιστικό και η κρεβατοκάμαρα Το καθιστικό και η κρεβατοκάμαρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio06.jpg)
![Η αποθήκη και η κουζίνα Η αποθήκη και η κουζίνα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio07.jpg)
![Η αυλή του μουσείου ... Η αυλή του μουσείου ...](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio08.jpg)
![το λεωφορείο το λεωφορείο](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/laografiko-mouseio05.jpg)
Το πρόγραμμά μας συνεχίζεται με την επίσκεψή μας στον φούρνο της γειτονιάς !
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ