Ο φούρνος της γειτονιάς μου – Επίσκεψη. Έφτασε η στιγμή να επισκεφτούμε τον φούρνο της γειτονιάς μας, να παρατηρήσουμε τους σύγχρονους φούρνους και τα άλλα εργαλεία και να ζυμώσουμε και μεις !
Ο φούρνος της γειτονιάς μου – Επίσκεψη
Συνεχίζοντας το πρόγραμμά μας για το ψωμί μιλήσαμε για το που ψήνονται τα ψωμιά και ποιος τα ψήνει. Στην τάξη μας φέτος, δύο παιδιών οι γονείς έχουν φούρνο και εύκολα αντλήσαμε πολλές πληροφορίες! Παρατηρήσαμε τον πίνακα του Θεόφιλου «Μέγα αρτοποιείο» τον φτιάξαμε παζλ και τον ζωγραφίσαμε.
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou32.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou31.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou01.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou02.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou03.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou04.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou05.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou06.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou22.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou07.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou08.jpg)
Δώσαμε το δώρο μας στον φούρναρη (δυστυχώς ξέχασα να το βγάλω φωτογραφία) και ξεκινήσαμε την περιήγηση. Πρώτα από όλα ζυμώσαμε την ζύμη αφού μετρήσαμε τα υλικά και την βάλαμε στο μεγάλο μίξερ να ζυμωθεί.
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou09.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou21.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou10.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou12.jpg)
Ήρθε η ώρα να πλάσουμε και να ψήσουμε. Το περιμέναμε πως και πως !
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou13.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou19.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou11.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou16.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou14.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou15.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou17.jpg)
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou18.jpg)
Ψήθηκαν και τα κουλουράκια μας και μοσχοβόλησε όλος το τόπος !
![Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη Ο φούρνος της γειτονιάς μου - Επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou20.jpg)
![Καταγράφουμε τις εντυπώσεις μας από την επίσκεψη Καταγράφουμε τις εντυπώσεις μας από την επίσκεψη](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/episkepsi-fournou24.jpg)
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ