Ασπρογάλανο πανί. Η δραματοποίηση της ιστορίας της Γαλάτειας Σουρέλη (με προσθήκη και άλλων στοιχείων αν έχετε μεγάλο αριθμό παιδιών στην τάξη ) προσφέρεται για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Προτάσεις και συμβουλές !
Η αρχική ιδέα βασίζεται στο ότι οι νεράιδες αποφάσισαν να κάνουν ένα μεγάλο ταξίδι σε όλο τον κόσμο. Επισκέφτηκαν όλες τις χώρες ,θαύμασαν τα αξιοθέατα τους και τις συνήθεις των κατοίκων ..και ευχαριστημένες πλέον άφηναν μία αντιπροσωπευτική σημαία δώρο για κάθε χώρα. Ένα μέρος αυτού του ταξιδιού δραματοποιήσαμε και μεις .
Ασπρογάλανο πανί – Δραματοποίηση
Οι νεράιδες επισκέφτηκαν την Κίνα , την Αφρική , την Αμερική , την Αυστραλία , την Ευρώπη ( Γερμανία και Ιταλία ) και στο τέλος έφτασαν στην ηλιόλουστη Ελλάδα!!
Οι Νεράιδες ξεκινούν το μεγάλο τους ταξίδι γύρω από την γη!!… μεγάλο το ταξίδι τους..Η πρώτη χώρα που επισκέφτηκαν η Κίνα .. με τι παράξενα ξυλάκια τρώνε … και τι καπέλα παράξενα φοράνε!! Δώρο η κόκκινη σημαία με τα αστέρια!!Να και η Αυστραλία με τα Καγκουρό…Μα τι ψηλά κτίρια που έχει αυτή η χώρα!!! Και πόσοι άνθρωποι κυκλοφορούν στους δρόμους !! Μα είναι η Αμερική ..και δώρο η σημαία με τις γραμμές και τα πολλά αστεράκια!!Δεν ξέχασαν να πάνε στην Αφρική με τις πυραμίδες …Φθάσανε και στην Ιταλία, στους μακαρονάδες!! Και η Σημαία τρεις κάθετες λωρίδες πράσινη , άσπρη , κόκκινη....και ο Γερμανός πίνει μπύρα…Να και η Ελλάδα με την θάλασσά της και την όμορφη ύπαιθρο!! Τη σημαία όμως να δώσουν στην Ελλάδα; Δεν μπορούν να αποφασίσουν …..γιαυτό φωνάζουν την ίδια την Ελλάδα για βοήθεια.Η Ελλάδα ρωτάει τους ανθρώπους που δουλεύουν στα χωράφια..”Άσπρη την θέλουμε σαν τις άσπρες σαν περιστέρια ψυχές μας”....και τους ανθρώπους που δουλεύουν στην θάλασσα ..” γαλάζια να είναι σαν την θάλασσα που μας τρέφει..”Η απόφαση πάρθηκε … και ο ήλιος με ένα φίλημα και τις ηλιαχτίδες του δημιουργεί…..την γαλανόλευκη σημαία!!Από δω και στο εξής θα κυματίζει .. ψηλά!!