Αέρας, πειράματα και παιχνίδια. Ξεκινώντας την ενότητα του αέρα στο πρόγραμμα μας για το etwinning : Young Scientists, τον ζωγραφίσαμε, μάθαμε τις ιδιότητές του μέσα από πειράματα και παιχνίδια !
Αέρας, πειράματα και παιχνίδια
Που βρίσκεται ο αέρας ; Τον βλέπουμε ; Τον ακούμε ; Έχει βάρος, δύναμη ; Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα κληθήκαμε να απαντήσουμε ξεκινώντας την ενασχόλησή μας με τον αέρα.
Τα κλαδιά του δέντρου, τα απλωμένα ρούχα, το χαρτάκι στο πεζοδρόμιο ποιος τα κουνάει; Ο αέρας !! Μπορούμε άραγε να ζωγραφίσουμε τι μπορεί να φυσάει ο αέρας ;
Τι φαντάζεσαι ότι φυσάει ο αέρας;
Μπορούμε να τον πιάσουμε; – «Να τον κλείσουμε, κυρία στο στόμα μας». Για πόση ώρα όμως; Θα σκάσουμε ! Δεν μπορούμε χωρίς αέρα ! – « Να τον κλείσουμε σε ένα μπαλόνι !» Πόσο μακριά θα πετάξει ; Σε μια σακούλα χωράει ;
Ρουφάμε αέρα και τον κλείνουμε στο στόμα μαςΤον φυλακίζουμε σε μια σακούλα ....σε ένα μπαλόνι και παίζουμε με αυτό ! Πόσο ψηλά μπορούμε να το πετάξουμε;
Μέσα στις σαπουνόφουσκες , στις μπουρμπουλήθρες ; Μπορεί να μείνει πολύ ώρα ή και πάλι θα δραπετεύσει ;
Ας τον φυλακίσουμε στις σαπουνόφουσκες
Όταν μπαίνει μέσα μας τι ταξίδι άραγε κάνει ; Ας ξαπλώσουμε να αισθανθούμε το ταξίδι του! Φουσκώνουμε σαν μπαλόνια …και μπουμ! Ξεφουσκώνουμε !
Τι ταξίδι κάνει ο αέρας στο σώμα μας ;
Ο αέρας έχει βάρος ; Πως μπορούμε να το ανακαλύψουμε ; Ζυγίζοντας δύο μπαλόνια διαφορετικού μεγέθους.
Μπορούμε να ζυγίσουμε τον αέρα ;
Ο αέρας έχει φωνή ; Ας το ανακαλύψουμε ! Συνδέοντας το πρόγραμμα αυτό με το πρόγραμμα της μουσικής πινακοθήκης, ακούσαμε την φωνή του ανέμου περιστρέφοντας έναν σωλήνα ηλεκτρολόγου, μέσα από την φλογέρα, τον αυλό του πανός, αλλά και αφήνοντας τον αέρα από ένα μπαλόνι !
Πόσες φωνές μπορεί να έχει ο αέρας ; Ας τις ανακαλύψουμε !
Μην νομίζεται ανακαλύψαμε και άλλους τρόπους : Τρίβοντας το δέρμα ενός ταμπουρίνου με τα νύχια μας ( ακούστε τον πατώντας πάνω στην εικόνα)
Τρίβοντας με τα νύχια μας ένα ταμπουρίνο
Κουνώντας μία λαμαρίνα ( ακούστε τον ήχο πατώντας πάνω στην εικόνα)
Κουνώντας μία λαμαρίνα
Και βάζοντας μέσα σε ένα μπαλόνι ένα οκτάγωνο παξιμάδι μιας βίδας ! Θα εντυπωσιαστείτε από τον ήχο που βγαίνει κουνώντας το περιστροφικά ! ( μπορείτε και αυτόν τον ήχο να τον ακούσετε πατώντας την εικόνα)
Βάζοντας σε ένα μπαλόνι ένα οκτάγωνο παξιμάδι βίδας !
Ακούσαμε και τον ήχο που παράγει ο αέρας κουνώντας τα κομμένα φύλα ενός χαρτιού στα « χάρτινα πιανάκια» μας.
Το πιάνο του αέρα τι ήχο βγάζει ;
Και ώρα για παιχνίδι ! Ο αέρας έχει πίεση και μπορούμε να μεταφέρουμε αντικείμενα. Αλλά πόσο βαριά , πόσο ελαφριά; Φυσάμε τα πον πον. Ποιος θα το πάει πρώτος στο τέρμα; Μπορούμε να τα μεταφέρουμε ρουφώντας τον αέρα μέσα από το καλαμάκι ; Λιγάκι δύσκολα αλλά με λίγη προσπάθεια βγήκε ο νικητής.
Αγώνες φυσήματοςΠοιος θα γεμίσει πρώτος το πιάτο του ;
Και τώρα η ώρα για ιπποδρομίες. Φυσάμε δυνατά τα «άλογά μας» που είναι κολλημένα σε ποτήρια περασμένα σε ένα σκοινί ! Ποιο άλογο θα τερματίσει πρώτο;
Και η ώρα για ιπποδρομίες ! Πάμε.. νικητής όποιος φυσήξει πιο δυνατά το δικό του άλογο !
Και ποιο μπαλάκι θα φτάσει πιο ψηλά ; Άντε να δούμε χαχα
Φυσάμε για να πάει το μπαλάκι μας όσο πιο ψηλά γίνεται !
Και μετά από τόσο παιχνίδι ας κάνουμε και κανένα πείραμα. Γιατί το ψαράκι κάνει τούμπες; Πως μπορούμε να φτιάξουμε έναν έλικα από χαρτί και να πετάξουμε ένα αυτοσχέδιο ανεμοπλάνο μακριά δίνοντας του ώθηση ; Και να κάνουμε ένα μπαλόνι πύραυλο ;
Ο έλικαςΤο ανεμόπτερο
Το μπαλόνι πύραυλος
Εμείς λατρέψαμε το πείραμα με το «θυμωμένο μπαλόνι» και το γυρίσαμε βίντεο για να το στείλουμε στην διαχειρίστρια του προγράμματος και να γίνει το συνεργατικό βίντεο των πειραμάτων του αέρα.
Όλα τα πειράματα για τον αέρα από τα συμμετέχοντα νηπιαγωγεία μπορείτε να τα δείτε στο παρακάτω βίντεο.
Και πόσες λέξεις μπορεί να φυσήξει ο αέρας που ξεκινάνε από Α; Εμείς βρήκαμε αρκετές. Εσείς ;
Λέξεις από Α
Θα σας αφήσω με το αγαπημένο μας παιχνίδι με τις σαΐτες που φτιάξαμε και με τις οδηγίες και τα μυστικά κατασκευής της !