Μουσική γωνιά στην τάξη μας. Παράλληλα με την διεξαγωγή του προγράμματος etwinning: « Μουσική Πινακοθήκη» δημιουργήσαμε στην τάξη μας την γωνιά της μουσικής με πολλά μουσικά όργανα και παιχνίδια.
Μουσική γωνιά στην τάξη μας
Πρόγραμμα μουσικής δεν μπορεί να γίνει χωρίς την δημιουργία μιας μουσικής γωνιάς στην τάξη. Η μουσική γωνιά βοηθάει τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τα κρουστά μουσικά όργανα και με τον κόσμο των ήχων και της μουσικής. Τα παιδιά σε αυτή την γωνιά μπορούν: Να επεξεργαστούν τα μουσικά όργανα, να πειραματιστούν και να παράγουν ήχους, να ακούσουν μουσική, να παίξουν μουσικά παιχνίδια, να έρθουν σε επαφή με τα γραπτά σύμβολα της μουσικής (παρτιτούρες).
Αν και ο χώρος των δημόσιων νηπιαγωγείων είναι περιορισμένος με την κατάλληλη μετακίνηση επίπλων καταφέραμε να βρούμε ένα μικρό κομμάτι αίθουσας στο οποίο στήσαμε την γωνιά της μουσικής που αγαπήσαμε αμέσως !
Μουσική γωνιά στην τάξη μας
Τα όργανά μας τα τοποθετήσαμε σε μικρά τελάρα ξύλινα αφού πρώτα τα ομαδοποιήσαμε, τοποθετήσαμε ένα Cd player με κασετόφωνο ( δυσεύρετο εν έτει 2016 χχ) πολλά ακουστικά παιχνίδια, τόμπολες , ντόμινα, μουσικά παζλ , και σχετικά βιβλία και παραμύθια. Στη συνέχεια προστέθηκαν και τα αυτοσχέδια μουσικά όργανα που φτιάξαμε !
Θήκη με τα μουσικά όργαναΑυτοσχέδια μουσικά όργανα από κουτάλες, καλάμια, κολοκύθες κ.άΡαδιοκασετόφωνο και μουσικά παιχνίδιαΒιβλίαΌργανα..
Η γωνία βέβαια για να λειτουργήσει ομαλά και σωστά πρέπει να έχει και τους κανόνες της. Αυτοί διαμορφώθηκαν από τα παιδιά και γράφτηκαν από τη νηπιαγωγό πάνω σε ένα πεντάγραμμο.
Οι κανόνες της γωνιάς
Πολλοί συνάδελφοι αποφεύγουν αυτή τη γωνιά πολλές φορές στο νηπιαγωγείο με τον φόβο ότι δημιουργεί αναστάτωση και φασαρία. Αν όμως υπάρχουν κανόνες και επιλογές στα παιδιά να ασχολούνται με μουσικά παιχνίδια, να πειραματίζονται,νομίζω ότι η γωνιά γίνεται αμέσως αγαπητή και από τις δύο πλευρές !
Στη δική μας γωνιά τα παιδιά παίζουν με παιχνίδια ήχων είτε χρησιμοποιώντας το cdplayer, είτε τις μελισσούλες που ψάχνουν το ταίρι τους στο λουλουδάκι ( οι μέλισσες είναι από αυγά kinder γεμισμένα με διάφορα υλικά)
Μουσικές τόμπολεςΟι μελισσούλες ψάχνουν το ταίρι τους ..
Πολλές φορές παίζουν με διάφορες παρτιτούρες που έχουμε φτιάξει κατά την διάρκεια του προγράμματος και έχουν προστεθεί στην γωνιά.
Παίζοντας παρτιτούρες με όργανα
Παίζοντας με παρτιτούρες δυνατά -σιγά (ένταση)
Άλλες πάλι φορές παίζουν ήρεμα με τα μουσικά όργανα !
Παιχνίδι : « Μάντεψε τι μουσικό όργανο παίζω »Παιχνίδι με το ξυλόφωνοΤο τύμπανο και το μεταλόφωνο συνομιλούν !
Όπως καταλαβαίνεται η μουσική έχει μπει για τα καλά στην ζωή μας χαχα !