Χριστουγεννιάτικα μπισκότα. Χριστούγεννα χωρίς τα ανάλογα μπισκότα δεν γίνονται ! Εύκολα στην παρασκευή τους, απλά διακοσμήστε τα με διάφορα χρώματα ζαχαρόπαστας και συσκευάστε τα για δωράκι σε αγαπημένα πρόσωπα !
Φέτος πάλι δεν κατάφερα να αντισταθώ στα αγαπημενά μου μπισκότα βουτύρου και να τα φτιάξω με πολύ αγάπη για φίλους !
Η συνταγή εύκολη και απλή ( μπορείτε να την δείτε εδώ ). Έφτιαξα λοιπόν περίπου 40-45 κομμάτια και τα διακόσμησα ένα απόγευμα με χρωματιστή Ζαχαρόπαστα.
Ο στολισμός των μπισκότων έχει τελειώσει…Το κάθε ένα διαφορετικό !Αστεράκια, δεντράκια, ανθρωπάκια, μπότες…..μπαστουνάκια, καμπανούλες, σπιτάκια ..
Αφού η διακόσμηση έλαβε τέλος, άνοιξα συρτάρια, πήρα κορδέλες, κουτιά και αυτοσχεδίασα τις συσκευασίες για δώρο σε αγαπημένους φίλους !! Μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε, να χρησιμοποιήσετε ότι βρείτε !
Εγώ φέτος χρησιμοποίησα γυάλινα μικρά βάζα από διάφορες σάλτσες και μερέντα, κουτί από κινητό, υφασμάτινο σακουλάκι και τούλια από μπομπονιέρες, τσίγκινο κουτί από μπισκότα, πλαστικό βάζο από μαλλί της γριάς και απλή λαδόκολα !
Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε και ομολογώ ότι αν μου τα έφερναν δώρο δεν θα τα έτρωγα (αν και είναι πεντανόστιμα). Απλά θα τα στόλιζα !
Χριστουγεννιάτικα μπισκότα στολισμένα με ζαχαρόπαστα.
Τα δώρα ετοιμάστηκαν και περιμένουν τους παραλήπτες τους !!
Η πρώτη συσκευασία. Ένα κουτί από κινητό έγινε το κουτί των μπισκότων !Τοποθετήθηκαν διάφορα μπισκότα μέσα !Δεύτερη συσκευασία. ένα υφασματινο σακουλάκι ....χώρεσε μπισκότα για μικρούς φίλους !Τρίτη συσκευασία. Ένα μικρό πλαστικό κουβαδάκι (περιείχε μαλλί της γριάς)Τοποθετήθηκαν περισσεύματα από μπομπονιέρες και μέσα μπήκαν τα μπισκότα !Τέταρτη συσκευασία. Αυτοσχέδιο σακουλάκι από λαδόκολλα ....που διακοσμήθηκε ανάλογα !Μπισκότα σε στρογγυλό τσίγκινο κουτί !Ένα κουτί όλο γλύκα !!!Το κλασσικό μου πλέον βάζο με τα μπισκότα μέσα !Βάζο με δύο μπισκοτένια σπιτάκια !Γλυκά βαζάκια !Και μερικά μπισκότα για το τραπέζι χχ
Έτοιμα λοιπόν τα γλυκά δώρα που ετοιμάστηκαν με πολύ αγάπη !!
Καλά και γλυκά Χριστούγεννα !!
Για την συνταγή των μπισκότων βουτύρου καθώς και οδηγίες για την διακόσμηση τους μπορείτε να βρείτε εδώ.