Πάτσγουορκ τσαντάκια και καδράκια (patchwork) . Διακοσμήστε με την τεχνική του patchwork μικρές ή μεγάλες πάνινες τσαντούλες, φτιάξτε καδράκια για το παιδικό δωμάτιο για δώρο σε φίλους ή ακόμα και για μπομπονιέρες σε μία βάφτιση !
Πάτσγουορκ τσαντάκια (patchwork)
Η τεχνική του patchwork (κολάζ με μικρά κομμάτια υφάσματος από διάφορες αποχρώσεις και σχέδια ) είναι από τις αγαπημένες μου. Στην βάφτιση της κόρης μου δεν μπορούσα να μην την χρησιμοποιήσω και αποφάσισα να διακοσμήσω πάνινα τσαντάκια ( για τα κορίτσια) και καδράκια (για τα αγόρια). Τα υλικά για τα τσαντάκια απλά : πάνινα τσαντάκια που αγόρασα σε οικονομική τιμή (μπορείτε να τα ράψετε και μόνες σας ), διάφορα κομμάτια υφάσματος (σιδερωμένα), πατρόν, κλωστές , κουμπιά ..
Πάνινο τσαντάκι, υφάσματα, κλωστές και κουμπιά
Έκοψα τα υφάσματα σύμφωνα με τα πατρόν και τα έραψα στο χέρι. Διακόσμησα με κουμπιά και κορδέλες τα χερούλια!!
Συνθέτουμε τα σχέδια ράβοντάς ταΔιακοσμούμε με κουμπιά και κορδέλες ! Τα τσαντάκια μας είναι έτοιμα !
Πάτσγουορκ καδράκια (patchwork)
Όσο ποιο πολλά και διαφορετικά υφάσματα έχετε τόσο πιο όμορφα γίνονται !! Στη συνέχεια έφτιαξα τα καδράκια αγοράζοντας με το μέτρο ύφασμα καμπότο, το όποιο το γάζωσα γύρω γύρω, και πέρασα λεπτές καμβίλιες για να κρεμαστεί.