Γενέθλια Kαρδένιου. Απόκριες και η μασκότ του eTwinning έργου μας γιορτάζει τα 200 χρόνια της ! 20 σχολεία συνδέονται Online για να γιορτάσουν τα γενέθλια της μασκότ σε ένα τρελό μασκέ πάρτυ μικρών και μεγάλων !
Γενέθλια Kαρδένιου
Οι Απόκριες έφτασαν και στο τρελό αποκριάτικο ρυθμό ετοιμαζόμαστε να γιορτάσουμε τα γενέθλια του Καρδένιου, της μασκότ -δράκου του έργου μας !
Ο Καρδένιος κλείνει τα 200 χρόνια και όλα τα Βασίλεια (μέλη) του έργου του ετοίμασαν ένα online εντυπωσιακό δρακοπάρτυ !
Αρχικά για να μπαίνουμε και στο κλίμα των ημερών ζωγραφίσαμε τον Καρδένιο με αποκριάτικες στολές, τον μεταμφιέσαμε αποκριάτικα και ντυθήκαμε ντάμες και ιππότες του Βασιλείου μας !
Ζωγραφίζουμε πως θα ντυνόταν τις απόκριες
Μεταμφιέζουμε τον ΚαρδένιοΝτυνόμαστε ιππότες της Καθαράς Θάλασσας
Στη συνέχεια ξεκινήσαμε τις ετοιμασίες ! Φτιάξαμε προσκλήσεις για το πάρτυ του Δράκου. Ζωγραφίσαμε τα δώρα που θα του κάνουμε και τρεις ευχές για τα γενέθλιά του !
Φτιάχνουμε κάρτες για τα γενέθλια του ΚαρδένιουΟι κάρτες πρόσκληση για τα γενέθλια του ΚαρδένιουΖωγραφίζουμε τι δώρο θα κάναμε στον Καρδένιο και τις τρεις ευχές μας
Ενημερώσαμε τους γονείς και ζητήσαμε την βοήθειά τους για έναν δρακομπουφέ ! Οι γονείς πρόθυμα μας έφτιαξαν εδέσματα αλμυρά και γλυκά με θέμα τον δράκο !
Ο Σρακομπουφές μαςΔρακοπορτοκαλάδα, δρακοζελέδες και Δρακένια cupcakesΚάστρο από τυροπιτάκια,, δράκοι από τυρόπιτα και φρούτα !Δρακοσαντουιτσάκια, δράκος από λαχανικά και λουκανικοπιτάκια!
Ζητήσαμε από μία μαμά να μας φτιάξει την τούρτα και μας εντυπωσίασε με την τέχνη της ! Η τούρτα που έφτιαξε μοναδική και πολύ εντυπωσιακή !
Η τούρτα του Δράκου !
Ετοιμάσαμε δρακοπαιχνίδια, διακοσμήσαμε τον χώρο και ετοιμαστήκαμε για την Online σύνδεση των Βασιλείων !
Δρακοπαιχνίδια !
Στις 12.00 είκοσι σχολεία συναντηθήκαμε διαδικτυακά στην πλατφόρμα του eTwinning! Το κάθε σχολείο παρουσίασε την τούρτα που είχε φτιάξει και όλοι μαζί τραγουδήσαμε το τραγούδι του δράκου, που είχε φτιάξει ένα μέλος του έργου, και σβήσαμε τα κεράκια !
Online σύνδεση για τα γενέθλια του δράκουOn line σύνδεση για τα γενέθλια του δράκουΝα ζήσεις Καρδένιε μας !Το τραγούδι για τον Καρδένιο
Αμέσως μετά το πάρτυ ξεκίνησε !! Μικροί, μεγάλοι και γονείς διασκεδάσαμε και γιορτάσαμε ! Παίξαμε δρακοπαιχνίδια και φάγαμε τις δρακολιχουδιές και την υπέροχη τούρτα !
Παίζοντας δρακοπαιχνίδια !!Το πάρτυ του Δράκου
Στο δρακοπάρτυ περάσαμε τέλεια ! Ευχαριστούμε θερμά όλους τους γονείς για τα ευφάνταστα δρακοεδέσματα! Ιδιαίτερα την μαμά του μικρού Βαγγέλη για την υπέροχη, μοναδική και πεντανόστιμη τούρτα που μας ετοίμασε !
Ευχαριστούμε και τους συνεργάτες του έργου μας για το αξέχαστο δρακοπάρτυ !!