Μαμά γλυκιά σαν … Με αφορμή την γιορτή της μητέρας, τα παιδιά του νηπιαγωγείου ετοίμασαν ένα πάρτυ έκπληξη για τις μανούλες τους ! Ένα πάρτυ που είχε από όλα : Στέψη στην βασίλισσα μαμά, γλυκά, δώρα, τραγούδι, συγκινητικό βίντεο και στο τέλος χορό !
Μαμά γλυκιά σαν …
Με αφορμή έναν πίνακα που απεικόνιζε μία μητέρα με το μωρό της, ξεκίνησαν φέτος οι δράσεις μας για την γιορτή της μητέρας! Αναλύσαμε αρχικά τον πίνακα (χρώματα, συναισθήματα, τίτλος κλπ) και συνεχίσαμε με την παρακολούθηση σχετικών βίντεο, δραματοποιήσεων και παιχνιδιών.
Αφορμή ένας πίνακας για την μητέρα ….Βρίσκοντας τα χρώματα του πίνακαΔίνουμε τίτλο στον πίνακα,.. Η μαμά μου με φωνάζει ….Παίζω με το μωρό …
Παίρνοντας χρώματα και πινέλα ζωγραφίσαμε την μαμά μας αλλά και την μαμά έτσι όπως θέλουμε να είναι. Σημειώσαμε πως μας φωνάζει χαϊδευτικά η μαμά, τις μας έμαθε και πότε μας θυμώνει ! Φτιάξαμε μία μεγάλη αφίσα με την ευχή μας και μάθαμε από ποιες λέξεις δανείστηκε τα γράμματα της η λέξη ΜΗΤΕΡΑ!
Πορτραίτα μαμάς !
Ζωγραφίζουμε πως θέλουμε να είναι η μαμά
Αφίσες – δημιουργίες για την μαμά !
Αποφασίσαμε και στο πλαίσιο του προγράμματος erasmus+ που κάνουμε, να ετοιμάσουμε ένα πάρτυ έκπληξη για να γιορτάσουμε μαζί της ! Το θέμα που επιλέξαμε ήταν το cupcakes , μια και η μαμά είναι τόσο γλυκιά σαν αυτά !! Άρχισαν λοιπόν με άκρα μυστικότητα οι ετοιμασίες! Φτιάξαμε κάρτες cupcakes, χρησιμοποιώντας χάρτινες βάσεις και ατλακόλ με αφρό ξυρίσματος!
Βιβλίο cupcakes για την μανούλαΞεφυλλίζοντας το βιβλίο …
Φτιάξαμε για δώρο ένα μενταγιόν καρδιά με το δακτυλικό αποτύπωμά μας για να το φοράει η μαμά και να μας θυμάται !
Δώρο μενταγιόν με το δακτυλικό αποτύπωμα των παιδιών
Ζωγραφίσαμε στον μαυροπίνακα και κάθε παιδί ανέφερε γιατί αγαπάει την μαμά του δημιουργώντας ένα τρυφερό βίντεο που παρακολουθήσαμε στο πάρτυ!
Μαμά σε αγαπώ γιατί ….Βίντεο αφιερωμένο στην μαμά που γιορτάζει !
Φτιάξαμε cupcakes, δροσερά ζελέ, σουπλά με αποτυπώματα των χεριών μας και κορώνες για την κάθε μαμά ! Την Παρασκευή λοιπόν διακοσμήσαμε την τάξη που θα γινόταν το πάρτυ. Αρχικά τοποθετήσαμε ότι αφίσες είχαμε φτιάξει και στη συνέχεια διακοσμήσαμε τα τραπέζια. Τοποθετήσαμε τα σουπλά στην μέση βάλαμε το βιβλιαράκι που φτιάξαμε, στην κορυφή την κάρτα, δεξιά το δωράκι και στις πάνω άκρε του σουπλά το ζελέ και το κεκάκι! Στις καρέκλες και στα παγκάκια τοποθετήθηκαν οι κορώνες !
Διακόσμηση τάξης με τις αφίσεςΔιακοσμήσαμε τα τραπέζια ..
Κορώνες για την βασίλισσα της καρδιάς μας
Το πάρτυ ξεκίνησε 12 το μεσημέρι και όλες οι μανούλες ήρθαν να μας τιμήσουν ! Μπήκαν στην αίθουσα και αφού βρήκαν τη θέση τους τα παιδιά τους φόρεσαν τις κορώνες! Στη συνέχεια έχοντας αγκαλιά τα παιδιά τους τους τραγουδήσαμε το παρακάτω τραγούδι :
Είδαν τα δωράκια τους, το βίντεο που τους είχαμε ετοιμάσει, τους δείξαμε πως θέλουμε την μαμά και τι μας έμαθε και πότε θυμώνουμε μαζί της !
Το πάρτυ αρχίζει με την στέψη της μαμάς !Στιγμές μοναδικές !Ταΐζοντας την μαμά και φορώντας της το μενταγιόνΣυνθέτοντας την λέξη ΜΗΤΕΡΑΠεριγράφοντας πως θέλουμε την μαμά μας
Στο τέλος όλοι μαζί παιδιά και μαμάδες χορέψαμε γιατί πάρτυ χωρίς χορό δεν γίνεται !
Το πάρτυ κλείνει με χορό και τραγούδι !
Ήταν ένα όμορφο πάρτυ , που τα είχε όλα ! Μα πάνω από όλα είχε πολύ αγάπη !