2017 : αναμνήσεις και νέοι στόχοι. Καλωσορίζουμε το 2017 με ανταλλαγή δώρων, καταγράφοντας τις Χριστουγεννιάτικες αναμνήσεις μας και θέτοντας στόχους για τη νέα χρονιά!
2017 : αναμνήσεις και νέοι στόχοι
Επιστροφή στα θρανία μετά από τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Έχοντας περάσει όμορφες οικογενειακές στιγμές και φορτωμένοι με παραπάνω κιλά (χαχα) θελήσαμε να καταγράψουμε αυτές τις στιγμές σε ένα φύλλο εργασίας, αφού πρώτα τις μοιραστήκαμε με τους φίλους μας στην ολομέλεια.
Οι Χριστουγεννιάτικες αναμνήσεις
Στη συνέχεια ο καθένας από εμάς έγραψε ή ζωγράφισε μία ευχή για το καινούργιο χρόνο και όλες μαζί έφτιαξαν τον τοίχο των ευχών ! Το φύλλο εργασίας για τις ευχές το πήραμε από το blog της φίλης Αριάδνης : edonipiagogeio.blogspot.gr
Οι ευχές μας για το 2017
Ο τοίχος των ευχών
Γράψαμε, συνθέσαμε το 2017 με πολλούς τρόπους και υλικά ακόμα και με το σώμα μας !
Συνθέτοντας το 2017….Χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά2017
Το 2017 με τα σώματά μας
Φτιάξαμε και τα γυαλιά του 2017 (τα βρήκαμε εδώ) ελπίζοντας να δούμε μόνο ευχάριστες εικόνες την καινούργια χρονιά !
Γυαλιά για το 2017Βλέποντας 2017 όμορφες στιγμές
Επιστρέφοντας όμως από τις διακοπές έπρεπε να ξεστολίσουμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο του νηπιαγωγείου. Το δέντρο μας το είχαμε στολίσει με παιχνίδια που είχαμε φέρει από το σπίτι και αφού μιλήσαμε για την χαρά της προσφοράς, αποφασίσαμε να ανταλλάξουμε τα παιχνίδια με τους φίλους μας.
Πρόσφερε το κάθε παιδί τα παιχνίδια του σε φίλους που επέλεγε και όλοι μαζί στο τέλος χορέψαμε κρατώντας τα καινούργια πλέον παιχνίδια μας !
Ξεστολίσαμε το δέντρο μας …..και ανταλλάξαμε τα δώρα στολίδια του !Ο καθένας πήρε από δύο δώρα και μία ευχή !Χορός με τα καινούρια δώρα
Στη συνέχεια καταγράψαμε την ανταλλαγή δώρων σε ένα φύλλο εργασίας που είχαμε ετοιμάσει !
Γράφοντας που δώσαμε τα στολίδια μας και γιατί !Φύλλα εργασίας για την ανταλλαγή των στολιδιών του Χριστουγεννιάτικου δέντρου.
Και ήρθε η στιγμή να θέσουμε καινούργιους στόχους για τη νέα χρονιά ! Σε αυτό μας βοήθησε ένα παιχνίδι του γιου μου που έφερα από το σπίτι, τον γνωστό στόχο.
Στόχος
Ο στόχος όμως είχε τρία μπαλάκια διαφορετικού μεγέθους, θέλοντας να δείξω ότι οι στόχοι μας μπορεί να είναι μεγάλοι ή και πιο μικροί και πιο εύκολα πραγματοποιήσιμοι ! Σε ένα χαρτί λοιπόν καταγράψαμε σε ομόκεντρους κύκλους, ξεκινώντας από το κέντρο και πηγαίνοντας στην περιφέρεια, τους πιο μεγάλους μας στόχους και τους πιο μικρούς και άμεσα σχεδόν πραγματοποιήσιμους !
καταγράψαμε τους στόχους μας ξεκινώντας από τους πιο μεγάλους στους πιο μικρούςΗ κάθε μπάλα συμβολίζει και τους στόχους μας ( μικρούς – μεγάλους)
Ξεκινήσαμε λοιπόν να πετάμε τα μπαλάκι ανακαλύπτοντας ότι το μεγάλο μπαλάκι – στόχος μας ήθελε πολλές προσπάθειες, επιμονή και συγκέντρωση σε αυτόν για να τον πετύχουμε ! Πολλές φορές απογοητευόμασταν ότι δεν θα τα καταφέρουμε !
Τους πιο μικρούς στόχους μας με λιγότερη προσπάθεια μπορούσαμε να τους πετύχουμε πιο γρήγορα και πιο εύκολα !
Σε κάθε προσπάθεια ενθαρρύναμε τους φίλους μας με λόγια όπως : « Μην σταματάς, θα τα καταφέρεις, στόχευσε καλύτερα, την επόμενη φορά θα τα πας καλύτερα κλπ», λόγια που χρειαζόμαστε πολλές φορές να τα ακούμε από αγαπημένους ανθρώπους μας !
Στοχεύοντας !!«Επίτευξη των στόχων μας »
Ένα παιχνίδι – μάθημα ζωής στο οποίο καταλήξαμε, ότι αν θέλουμε κάτι πολύ και στοχεύουμε σε αυτό με υπομονή, επιμονή, προσπάθεια και λίγη τύχη χχχ μπορούμε να τα καταφέρουμε !
Και για να θυμόμαστε τους στόχους μας για την καινούργια χρονιά τους καταγράψαμε σε ένα φύλλο εργασίας που το δανειστήκαμε από την αγαπημένη Αριάδνη Ευαγγελοπούλου.