Scarecrow video. Ένα βίντεο γίνεται η αφορμή για δημιουργικές δράσεις γύρω από τα τρόφιμα που τρώμε ( επεξεργασμένα και μη) και τις διαφημίσεις που τα προωθούν !
Scarecrow video
Οι δράσεις του προγράμματός μας συνεχίζονται και γίνονται πιο δημιουργικές. Το έναυσμα μας το έδωσε το εξαιρετικό βίντεο «The Scarecrow», το οποίο όλα τα μέλη του προγράμματος το παρακολουθήσαμε και αναπτύξαμε πολλές δράσεις γύρω από αυτό !
Ένα βίντεο για τα επεξεργασμένα τρόφιμα, χωρίς λόγια, με «δυνατές» εικόνες και πολλά μηνύματα, που το επεξεργαστήκαμε αρκετά !
Παρακολουθώντας με μεγάλη προσοχή το βίντεο
Αρχικά ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας από το βίντεο σε φύλλα εργασίας κοινά για όλους τους εταίρους και τα παρουσιάσαμε !
Για την κατανόηση του βίντεο δημιουργήθηκαν και πολλά online παιχνίδια που μοιραστήκαμε μεταξύ μας στην πλατφόρμα του Twinspace.
Παίζουμε Online παιχνίδια σχετικά με το βίντεο
Εμείς δημιουργήσαμε το παρακάτω παιχνίδι στην εφαρμογή leraning apps. Το ζητούμενο του online παιχνιδιού είναι τα παιδιά να καταφέρουν να διαχωρίσουν τα επεξεργασμένα τρόφιμα από τα φυσικά, τα τρόφιμα της φάρμας από του εργοστασίου, σύμφωνα πάντα με το τι μας δείχνει το βίντεο που επεξεργαστήκαμε !
Επίσης εκτός από τα παιχνίδια παίξαμε και ένα εξαιρετικό κουίζ που δημιούργησε το Νηπιαγωγείο Προσοτσάνης σχετικό το βίντεο για να ακονίσουμε την μνήμη μας !
Παίζοντας το Online quiz
Φτιάξαμε με πλαστελίνη τα προϊόντα του σκιάχτρου και μικρά σκιάχτρα από γλωσσοπίεστρα που αργότερα τα χρησιμοποιήσαμε σαν διαφημιστικά τρικ !(περισσότερες λεπτομέρειες σε επόμενη ανάρτηση)
Τα προϊόντα του σκιάχτρου με την πλαστελίνηΦτιάχνοντας μικρά σκιάχτρα !Σκιάχτρα από γλωσσοπίεστρα ..
Κατασκευάσαμε καπέλα από χαρτί για το σκιάχτρο και καπέλα των άλλων πρωταγωνιστών ..καθώς διανύαμε και την αποκριάτικη περίοδο !
Φτιάχνοντας τα καπέλα του σκιάχτρουΜάσκες και καπέλα ηρώων του βίντεο
Φορώντας λοιπόν τα καπέλα μας δραματοποιήσαμε την ιστορία, μπήκαμε στον ρόλο των σκιάχτρων, αναλύσαμε τα συναισθήματά τους, την αντίδρασή του ενός από αυτά ..
Τα δύο σκιάχτρα συνομιλούν ..Τα σκιάχτρα πάνε στο εργοστάσιο !!
Ντυθήκαμε κοράκια – αφεντικά, αναλύσαμε την συμπεριφορά μας απέναντι στα σκιάχτρα και στο τι θα μπορούσαμε να κανουμε !
Τα κοράκια – αφεντικά !Τα κοράκια ενοχλούν τα σκιάχτρα ..
Μεταμφιεστήκαμε σε ζώα και αναλύσαμε τα συναισθήματά μας ενώ βοσκούσαμε ελεύθερα στον αγρό ..και όντως κλεισμένα σε κουτιά στο εργοστάσιο των κορακιών!
Οι αγελάδες ..Τα γουρούνια ..Τα σκιάχτρα με τα κοτόπουλα ..
Εντοπίσαμε τις έντυπες διαφημίσεις και τις αναλύσαμε, καθώς και το σλόγκαν του σκιάχτρου, όταν άνοιξε το δικό του μαγαζί !
Το σλόγκαν του σκιάχτρου !Οι διάφορες διαφημίσεις των προϊόντων ..
Τελευταία μας δράση, η δημιουργία του μαγαζιού του σκιάχτρου, ως γωνιά πλέον στην τάξη μας. Αυτή την δράση μας θα σας την παρουσιάσουμε αναλυτικά σε επόμενη ανάρτησή μας !
Το μαγαζί του σκιάχτρου !
Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε μαζεμένες τις δράσεις μας που σχετίζονται με το βίντεο !