Βίντεο γνωριμίας / Who am I, who are you ?/ eTwinning. Η γνωριμία των μελών του έργου ξεκινάει με την δημιουργία βίντεο γνωριμίας και την καταγραφή των εντυπώσεων μας από την παρακολούθηση αυτών !
Βίντεο γνωριμίας / Who am I, who are you ?
Τα πρώτα στάδια του έργου αναφέρονται στις δράσεις γνωριμίας των μελών. Αυτές οι δράσεις μετά από συλλογική συζήτηση κατέληξαν στις εξής τρεις κατηγορίες:
«Η Πόλη μου»
«Το σχολείο μου»
«Ποιος είμαι εγώ , ποιος είσαι εσύ;»
Σε κάθε κατηγόρια το κάθε μέλος πρέπει να ετοιμάσει μια παρουσίαση με όποιο τρόπο θέλει και να την ανεβάσει στον αντίστοιχο πίνακα Padlet που έχει δημιουργηθεί !
Φτιάξαμε και ανεβάσαμε ένα βίντεο για την Κρήτη και χρησιμοποιώντας τις φωτογραφίες που τράβηξαν τα παιδιά από το σχολείο φτιάξαμε και το βίντεο της τάξης μας !
Τα παιδιά ανέλαβαν τον ρόλο του φωτογράφου για να φτιάξουμε το βίντεο παρουσίασης της τάξης !
Στο βίντεο που εστιάσαμε πιο πολύ, είναι το βίντεο παρουσίασης των παιδιών! Αποφασίσαμε να φτιάξουμε γαντόκουκλες με κάλτσες που έφεραν τα παιδιά και διάφορα υλικά. Ο καθένας χρησιμοποιώντας την φαντασία του έφτιαξε την δική του γαντόκουκλα (και οι κυρίες βέβαια)
Οι γαντόκουλες που φτιάχτηκαν με κάλτσες και διάφορα υλικά !
Η κυρία Πόπη χχ
Πήραμε αρχικά τις κούκλες μας και παίξαμε μαζί τους διάφορα παιχνίδια ! Χορέψαμε, τραγουδήσαμε !
Παίζοντας με τις γαντόκουκλες
Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε ομάδες των τριών και παρουσιαζόμασταν κάθε φορά με διαφορετικό τρόπο, συνδυάζοντας κίνηση με ρυθμικά χτυπήματα !
Η κάθε ομάδα από γαντόκουλες παρουσιάζεται ……με ένα ιδιαίτερο τρόπο !
Για να καταλάβετε τι εννοούμε δείτε μας στο παρακάτω βίντεο που δημιουργήσαμε !
Οι κούκλες τοποθετήθηκαν στην γωνιά του κουκλοθεάτρου και θα χρησιμοποιηθούν σε επόμενες δράσεις μας.
Οι γαντόκουκλες τοποθετήθηκαν στην γωνιά του κουκλοθεάτρου για παιχνίδι !
Τις επόμενες μέρες παρακολουθήσαμε τις παρουσιάσεις των άλλων σχολείων και καταγράψαμε τις εντυπώσεις μας σε φύλλα εργασίας κοινά για όλους ! Κάτω από αυτές ζωγραφίσαμε και την μασκότ του κάθε νηπιαγωγείου! Μπορείτε να δείτε μερικά δείγματα παρακάτω :
Οι εντυπώσεις μας από το βίντεο του 56ου Νηπιαγωγείου ΘεσσαλονίκηςΟι εντυπώσεις μας από το βίντεο του Νηπιαγωγείου ΠυλαίαςΟι εντυπώσεις από το βίντεο του Νηπιαγωγείου Προσοτσάνης ΔράμαςΟι εντυπώσεις μας από το νηπιαγωγείο ΜουδανιώνΟι εντυπώσεις μας από το 14ο Νηπιαγωγείο ΣερρώνΟι εντυπώσεις μας από το βίντεο του 29ου νηπιαγωγείου ΣερρώνΟι εντυπώσεις μας από το βίντεο του νηπιαγωγείου της ΣερβίαςΟι εντυπώσεις μας από το βίντεο της ΠορτογαλίαςΟι εντυπώσεις μας από το βίντεο του νηπιαγωγείου στην ΡουμανίαΟι εντυπώσεις μας από το βίντεο του νηπιαγωγείου στην Λιθουανία
Οι εντυπώσεις μας από το βίντεο του 10ου νηπιαγωγείου Νεάπολης