Ταβέρνα – Πρόσληψη προσωπικού. Μετά την διαμόρφωση της γωνιάς της Ταβέρνας έφτασε η ώρα να «προσληφθούν» και οι εργαζόμενοι σε αυτήν ! Μας δόθηκε η ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε γλωσσικές δραστηριότητες με τρόπο που λάτρεψαν και ενθουσίασαν τα παιδιά .
Ταβέρνα – Πρόσληψη προσωπικού
Ετοιμάσαμε λοιπόν δύο φύλλα εργασίας , μία αγγελία για Σεφ και για σερβιτόρο και μία αίτηση για εργασία. Γράψαμε πρώτα τις αγγελίες και τις κολλήσαμε στις πόρτες του νηπιαγωγείου. Ζητάγαμε έναν σεφ και έναν σερβιτόρο. Στην συνέχεια τα παιδιά συμπλήρωναν τις αιτήσεις για εργασία ανάλογα με το τι δουλειά ήθελαν!!
Γράψαμε την αγγελία για σεφ και σερβιτόρο.Κολλήσαμε τις αγγελίες στην πόρτα....και γράψαμε τις αιτήσεις εργασίας συμπληρώνοντας το κάθε παιδί την δουλειά που ήθελε!
Οι αιτήσεις πάρα πολλές και «το γραφείο της ταβέρνας» γέμισε από ανθρώπους – παιδιά που περίμενα να δώσουν συνέντευξη για την δουλειά.
Το “γραφείο” γέμισε με ανθρώπους που αναζητούσαν εργασία..Η συνέντευξη άρχισε ..Το κάθε παιδί απαντούσε σε ερωτήσεις όπως γιατί έχει ανάγκη την εργασία , αν έχει οικογένεια , αν έχει ξαναδουλέψει κλπ
Ο «εργοδότης» λοιπόν για να ικανοποιήσει όλα τα παιδιά που είχαν ανάγκη για εργασία δέχτηκε να τους προσλάβει όλους !! Έφτιαξε δύο πίνακες , έναν για τους σεφ και έναν για τους σερβιτόρους με τις μέρες της εβδομάδας τους οποίους και συμπλήρωναν τα παιδιά ανάλογα με το ποια μέρα ήθελαν να δουλέψουν – παίξουν στην ταβέρνα. Έτσι κανένας δεν έμεινε παραπονεμένος και όλοι γνώριζαν ποια μέρα θα μπορούσαν να παίξουν στην γωνιά της ταβέρνας !!
Τα παιδιά συμπλήρωναν το όνομά τους στην μέρα που είχαν επιλέξει!Οι δύο πίνακες συμπληρωμένοι από τα παιδιά.
Αφού λοιπόν οι προσλήψεις προσωπικού έλαβαν τέλος, γράψαμε το «πιάτο ημέρας» της ταβέρνας, φτιάξαμε και μία αφίσα για να διαφημίσουμε την ταβέρνα μας και κάναμε εγκαίνια!!
Γράψαμε στον μαυροπίνακα το πιάτο ημέρας ” Μακαρόνια με σάλτσα”Η αφίσα που φτιάξαμε ..Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!