Young scientists – Μικροί επιστήμονες – E-twinning. Δημιουργία αφίσας για το ευρωπαϊκό έργο, μικρά βίντεο παρουσίασης για το νησί μας και την πόλη μας καθώς και γνωριμίας με τα άλλα μέλη του έργου. Επίσης δημιουργία γωνιάς επιστήμης από τα παιδιά.
Young scientists – Μικροί επιστήμονες – E-twinning
Μετά την περσινή πετυχημένη πορεία του εθνικού μας έργου στο E-twinning «Ήρωες φανταστικοί σε διαδρομή μαγευτική», φέτος ήθελα να δοκιμάσω και ένα ευρωπαϊκό. Δέχθηκα με μεγάλη χαρά την πρόσκληση της συναδέλφου Σοφίας Λειβαδίτη ( που είναι μια εκ των διαχειριστών του έργου) για την συμμετοχή μου σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα με θέμα τις φυσικές επιστήμες !
Ο τίλος του έργου : «Young scientists» ( Μικροί επιστήμονες) νομίζω τα συνοψίζει όλα. Ένα έργο όπου «τα παιδιά θα αναπτύξουν τις δεξιότητες της σκέψης και της επιστημονικής μεθόδου, θα κατανοήσουν τις έννοιες και θα εξοικειωθούν με τους τρόπους που θα τους βοηθήσει να αναλύσουν διάφορα φυσικά φαινόμενα, αποκτώντας εμπειρίες των φαινομένων και των μηχανισμών του φυσικού κόσμου, θα καλλιεργήσουν θετική στάση προς τη μάθηση , σεβασμό και εκτίμησή για τον κόσμο γύρω μας.»
E-twinning label
Ξεκινώντας λοιπόν το έργο (λίγο καθυστερημένα θα έλεγα λόγω συνθηκών) είδαμε με τα παιδιά αρχικά στον ευρωπαϊκό χάρτη και στον Ελληνικό που βρίσκονται τα νηπιαγωγεία μέλη του προγράμματος.
Young scientists – E-twinning
Στην συνέχεια αφού είδαμε εικόνες πολλών επιστημόνων στο διαδίκτυο φτιάξαμε την αφίσα μας για το λογότυπο του έργου (θα είναι ένα κολάζ από όλες τις αφίσες των μελών).
Είδαμε στο διαδίκτυο διάφορους επιστήμονες ..Φτιάχνοντας την αφίσα μαςΗ αφίσα μαςΟι μικροί επιστήμονες
Ένας επιστήμονας όμως μπορεί.. είναι ..και χρειάζεται …. συμπληρώσαμε τις προτάσεις και το αναρτήσαμε στο μέρος που θα στήναμε την γωνιά της επιστήμης. Ο πρώτος μήνας του προγράμματος είναι αφιερωμένος στην ύλη. Ζητήσαμε από τα παιδιά λοιπόν να φέρουν διάφορα υλικά και αφού τα παρατηρήσαμε, τα καταγράψαμε και τα τοποθετήσαμε σε πλαστικά βάζα και μπωλ στην γωνιά μας.
Ένας επιστήμονας μπορεί… είναι .. χρειάζεται…Τα αναρτήσαμε στην γωνιά μαςΚαταγράψαμε και τοποθετήσαμε τα υλικά στα ράφια της γωνιάςΤοποθετήσαμε και ότι εργαλεία βρήκαμε ..
Μαζέψαμε από την βιβλιοθήκη μας ότι υλικά και βιβλία εγκυκλοπαιδικά και σχετικά με τις επιστήμες και αφού λίγο τα παρατηρήσαμε τα βάλαμε και αυτά στην γωνιά μας.
Τα υλικά μας
Βρήκαμε εγκυκλοπαίδειες και βιβλία σχετικά με τις επιστήμεςΤα ξεφυλλίσαμε …..μας έκαναν εντύπωση οι εικόνες τους ....και τα τοποθετήσαμε και αυτά στην γωνιά μας
Τα παιδιά αγάπησαν την γωνιά της επιστήμης από την πρώτη στιγμή !
Παρατηρώντας ένα έντομο …Οι «επιστήμονες» …
Κάνοντας κολάζ γίναμε μικροί επιστήμονες φορώντας την στολή, την μάσκα και κρατώντας μεγεθυντικό φακό. Μέσα στην στολή γράψαμε τι θέλουμε να ανακαλύψουμε.
Το κάθε παιδί κάνει κολάζ τον εαυτό του επιστήμοναοι μικροί επιστήμονες φορώντας …..μάσκα από σύρμα πίπας και κρατώντας ..… τους μεγεθυντικούς φακούς
Φορώντας και την στολή του επιστήμονα βγήκαμε φωτογραφίες και με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών μπήκαμε σε ένα εικονικό εργαστήρι. Αυτές τις φωτογραφίες τις χρησιμοποιήσαμε για να φτιάξουμε το βίντεο γνωριμίας των μελών !
Επεξεργαστήκαμε φωτογραφίες μας σαν επιστήμονες σε ένα εικονικό εργαστήριο
Το βίντεο της παρουσίασής μας :
Η γωνιά μας ετοιμάστηκε και το ταξίδι μας ξεκινάει …
Η γωνιά της επιστήμης …
Σας αποχαιρετούμε με το βίντεο που ετοιμάσαμε για το νησί μας την πόλη μας και το χωριό μας …