Πίνακας καθηκόντων (φάκελοι και αστέρια). Φτιάξτε έναν πίνακα καθηκόντων για το νηπιαγωγείο χρησιμοποιώντας γλωσσοπίεστρα και χάρτινα φακελάκια ! Γράψτε σε μικρά αστέρια τα ονόματα των παιδιών και μοιράστε τα στους φακέλους ! Ας μάθουμε στα παιδιά την αξία μιας καθαρής και τακτοποιημένης τάξης !
Πίνακας καθηκόντων (φάκελοι και αστέρια)
Κάθε χρόνο ο πίνακας καθηκόντων που φτιάχνω είναι σχετικά μεγάλος και μου πιάνει πολύ χώρο στην τάξη. Φέτος μια και η τάξη μου έχει λίγους «ελεύθερους» τοίχους (λόγω παραθύρων) σκέφτηκα να φτιάξω έναν πίνακα καθηκόντων κάπως «συμμαζεμένο»
Η ιδέα ξεκίνησε από κάτι σχετικό που είχα δει στο διαδίκτυο και από τα υλικά που βρήκα στα συρτάρια μου σκαλίζοντας τα χχ
Είχα λοιπόν μερικά γλωσσοπίεστρα και κάποια χάρτινα σακουλάκια που είχαν ξεμείνει από κάποιες handmade μπομπονιέρες που είχα φτιάξει.
Γλωσσοπίεστρα και χάρτινα μικρά φακελάκια
Στα γλωσσοπίεστρα κόλλησα τα ονόματα των παιδιών γραμμένα σε μικρά αστέρια και με διαφορετικό χρώμα αφού τα χώρισα προς το παρόν σε τρεις ομάδες με βάση τα χρώματα.
Τα αστέρια με τα ονόματα κολλήθηκαν στα γλωσσοπίεστρα
Εκτύπωσα σε καρτέλες τις ήμερες της εβδομάδας και κόλλησα στα φακελάκια εικόνες καθηκόντων ( εγώ δανείστηκα τις εικόνες από την σελίδα της Ειρήνης : Νηπιαγωγός για πάντα (κάνοντας μερικές δικές μου προσθήκες )
Στα φακελάκια κόλλησα την φωτογραφία με τα καθήκοντα και εκτυπώθηκαν και οι μέρες της εβδομάδας
Ο πίνακας που έφτιαξα είναι ουσιαστικά τρίστηλος. Η μία στήλη έχει τις ήμερες της εβδομάδας, η δεύτερη τα φακελάκια με τα καθήκοντα και η τρίτη τις ομάδες καθηκόντων με τα ονόματα των παιδιών στα γλωσσοπίεστρα.
Οι ημέρες της εβδομάδας μετακινούνται ( με velcro).
Επίσης velcro χρησιμοποίησα και στα φακελάκια με τα καθήκοντα μια και ακόμα δεν λειτουργούμε ως ολοήμερο (και δεν ξέρω και αν λειτουργήσουμε φέτος). Οπότε θα χρειαστεί κάποια στιγμή να προσθέσω τα καθήκοντα για το σερβίρισμα και τα στρώματα του ύπνου.
Σε άλλα φακελάκια κολλήθηκαν οι ομάδες των καθηκόντωνΧρησιμοποιήθηκε velcro στους φακέλους των καθηκόντων για να γίνεται εναλλαγή ανάλογα τις ανάγκες της τάξης
Κάθε μέρα η κάθε ομάδα προσθέτει το όνομα της ημέρας και μοιράζονται τα καθήκοντα βάζοντας το όνομα τους στο αντίστοιχο φακελάκι.
Ο πίνακας είναι μικρός σε μέγεθος ( εγώ τον τοποθέτησα στην μια πλευρά της άσπρης κλασσικής στενής ντουλάπας που υπάρχει στα νηπιαγωγεία)
Τα παιδιά γνωρίζουν την ομάδα τους και μόνα τους θα ενημερώνουν καθημερινά τον πίνακα !
Τα αστέρια μοιράζονται στα καθήκοντα και τοποθετούμε και την ημέρα της εβδομάδαςΑς κρατήσουμε την τάξη μας καθαρή και τακτοποιημένη !!
Φέτος άλλαξα και τα καρτελάκια για τους μέντορες της τάξης ( τα πήρα από εδώ και τα μετέφρασα )