Πίνακας εβδομάδας – Η εβδομάδα του Γίγαντα. Η ενασχόλησή μας με τα βιβλία για την εβδομάδα του Γίγαντα τελειώνει με την δημιουργία ενός πίνακα αναφοράς με τις ημέρες της εβδομάδας και μιας έξυπνης κατασκευής φτιαγμένη από τα παιδιά! Αφού διαβάσαμε την σειρά των βιβλίων για την εβδομάδα του γίγαντα , την συζητήσαμε , παίξαμε παιχνίδια για τους νάνους και τους γίγαντες και την δραματοποιήσαμε , φτιάξαμε ένα πίνακα αναφοράς με τις πιο χαρακτηριστικές εικόνες ανά ημέρα από το κάθε βιβλίο και τα ονόματα της εβδομάδας!!
Ο πίνακας με τις μέρες της εβδομάδας του Γίγαντα . Μέσα στα συννεφάκια φτιάξαμε με τα παιδιά μια περίληψη του κάθε βιβλίου που αντιστοιχεί στις περιπέτειες του Γίγαντα και των κατοίκων ανά ημέρα.
Μία άλλη κατασκευή ήταν να ζωγραφίσουν τα παιδιά σε χαρτί κάτι χαρακτηριστικό της κάθε μέρας του Γίγαντα και να το τυλίξουμε σε ρολό χαρτί. Ανάλογα με την ημέρα ξεδιπλώνουμε το ρολό και βλέπουμε τι έγινε στο χωριό με τον Γίγαντα !
Τοποθετούμε στην σωστή σειρά τα ρολά από χαρτί που είναι τυλιγμένα με τις ζωγραφιές των παιδιών σε ένα ξύλο!Ξετυλίγουμε ένα ένα τα ρολά ανάλογα με την ημέρα που έχουμε!Όλες οι μέρες της εβδομάδας του Γίγαντα ζωγραφισμένες από τα παιδιά .