Παιχνίδια με τις αισθήσεις. Η Ακοή , η Όραση, η Όσφρηση, ή Γεύση, η Αφή . Πέντε αισθήσεις και τόσα παιχνίδια να παίξουμε με αυτές ώστε να τις γνωρίσουν καλύτερα τα παιδιά.
Παιχνίδια με τις αισθήσεις – Το μαγικό κλαδί του δάσους.
Αποτελείται από ρολά χαρτιού ενωμένα μεταξύ τους δημιουργώντας ένα μακρύ σωλήνα. Το ντύνουμε με γκοφρέ χαρτί και κολλάμε γύρω από αυτό φύλλα για να δώσουμε την όψη ενός κλαδιού. Μιλάει ένα παιδί από την μία άκρη και το άλλο παιδί ακούει τα μυστικά του. Ανακαλύπτουμε πως μεταφέρεται η φωνή μας.
Το κλαδί του δάσους που μας λέει μυστικά!
Ο Πύργος των φαντασμάτων.
Αποτελείται από ένα βάζο γεμάτο νερό, που το έχουμε φτιάξει σαν κάστρο. Τα φαντάσματα περνώντας από πίσω από το βάζο αλλάζουν μορφή!!
Ο πύργος των φαντασμάτων!! Πως μεγαλώνει το φάντασμα περνώντας μέσα από τον πύργο!! Γιατί άραγε ;
Οι δύο αρκούδες.
Αποτελούνται από δύο μεγάλα ρολά χαρτιού τυλιγμένα με καφέ κάνσον. Η διαφορά τους είναι το μέγεθος των κεφαλιών που αυτό μας ξεγελάει και για το μέγεθος του στόματός τους ! Μπορούμε να παίξουμε στόχο με τις αρκούδες χρησιμοποιώντας μπαλάκι από πον πον.
Τα μάτια μας μας ξεγέλασαν ..Ποια αρκούδα έχει μεγαλύτερο στόμα; Καμία. Και οι δύο έχουν το ίδιο μέγεθος !!
Οι μελισσούλες.
Αποτελείται από ζευγάρια λουλουδιών διαφορετικού χρώματος φτιαγμένα από σύρμα πίπας και μικρές μελισσούλες από θήκες σοκολατένιων αυγών γνωστής εταιρίας , μέσα στις οποίες πάλι ανά ζευγάρι έχουμε τοποθετήσει μικρά αντικείμενα που παράγουν διαφορετικούς ήχους. Τα παιδιά πρέπει να βρουν τα ζευγάρια με τον ίδιο ήχο και να τις τοποθετήσουν σε ένα ζευγάρι λουλουδιών.
Τα λουλούδια περιμένουν τις μελισσούλες .Ποιες μελισσούλες έχουν τον ίδιο ήχο;..και όμως οι μελισσούλες βρήκαν την θέση τους!!Οι μελισσούλες που έχουν τον ίδιο ήχο πάνε στο ζευγάρι ίδιου χρώματος λουλουδιών .
Το χωριό με τις μυρωδιές.
Αποτελείται από σπιτάκια φτιαγμένα με μικρά χάρτινα σακουλάκια. Στην κορυφή έχουμε ανοίξει μία τρύπα και έχουμε βάλει μία καμινάδα. κάτω από τα σπιτάκια έχουμε μικρά ποτηράκια με διάφορα μυρωδικά ή υγρά πχ. ξύδι, οινόπνευμα κλπ. Το κάθε παιδί μυρίζει την κάθε καμινάδα και ανακαλύπτει το υλικό. Η τεκμηρίωση της απάντησης γίνεται ανασηκώνοντας το σακουλάκι -σπιτάκι !
Το χωριό με τις μυρωδιές!!Η καμινάδα του κάθε σπιτιού βγάζει και μία διαφορετική μυρωδιά . Άραγε μήπως μπορούμε να την αναγνωρίσουμε;
Το μονοπάτι της Αφής.
Σε αποτυπώματα χεριών και ποδιών κολλάτε διαφορετικής υφής υλικά. Δίνοντας μία παλάμη στα παιδιά, τα παιδιά περπατώντας στο μονοπάτι με την αίσθηση της αφής, ανακαλύπτουν τις αντίστοιχες πατούσες !!
Περπατήσαμε χωρίς παπούτσια στο μονοπάτι της Αφής!
(τα παραπάνω παιχνίδια είναι από το βιβλίο : Παιχνίδια με τις αισθήσεις, εκδόσεις Βασιλείου.)
Συνεχίζοντας τα παιχνίδια παίξαμε τους τυφλούς, προσπαθώντας να περάσουμε διάφορα εμπόδια είτε χρησιμοποιώντας ένα ραβδί είτε οδηγούμενοι από έναν φίλο μας . Γίναμε γευσιγνώστες και ανακαλύψαμε διάφορες γεύσεις και μάγοι ανακαλύπτοντας με την αφή διάφορα αντικείμενα μέσα από το μαγικό καπέλο.
Πως αισθάνονται οι τυφλοί; Τι καλά που είναι κάποιος να σε βοηθάει ..και πόση εμπιστοσύνη πρέπει να του έχεις ..Γινόμαστε γευσιγνώστες και μέσα από το καπέλο του μάγου ανακαλύπτουμε διάφορα αντικείμενα
Παίξαμε με κάρτες..
Βρίσκουμε το μέρος του σώματός μας , το αντικείμενο που χρησιμοποιούμε και τέλος την κάρτα που δείχνει το αποτέλεσμα!
Βρήκαμε ήρωες με μεγάλη μύτη ( μας δόθηκε και ευκαιρία να μιλήσουμε λίγο για την διαφορετικότητα ) και ανακαλύψαμε την μεταφορική χρήση ορισμένων λέξεων ..
Ποιοι από τους ήρωες παιδικών βιβλίων ή κόμικς έχουν μεγάλη μύτη; Είναι διαφορετικοί από εμάς ;Τα μάτια μας , τα μάτια της κουζίνας και τα μάτια αυγά είναι το ίδιο ;
Φτιάξαμε αφίσες για τις αισθήσεις και βέβαια την κυρία Aiσθηση. Μην τρομάζετε.. χρησιμοποιήσαμε τα χαρακτηριστικά που είχαμε φτιάξει για να ζωντανέψουμε πίνακες του Picasso.
Φτιάξαμε τις αφίσες των αισθήσεων ....κόβοντας εικόνες από περιοδικά!!Η Κυρία Αίσθηση … Μεγάλα μάτια , στόμα… μύτη , αυτιά κουδουνάκια..
Κατέγραψε το κάθε παιδί τι αντιλαμβάνεται με τις αισθήσεις του και παίξαμε και ένα επιτραπέζιο παιχνίδι για τις αισθήσεις.
Ζωγραφίσαμε και ο καθένας τι αντιλαμβανόμαστε με την κάθε αίσθησή μας .Βοήθησαν πολύ οι αφίσες που είχαμε φτιάξει..Επιτραπέζιο παιχνίδι για τις αισθήσεις!
Τα παιχνίδια γα τις πέντε αισθήσεις είναι άπειρα. Εμείς κάναμε μερικά από αυτά μπορείτε να πάρετε και άλλες ιδέες από τον πίνακα του pinterest Five senses activities.
Download:
Το επιτραπέζιο παιχνίδι μεταφρασμένο στα ελληνικά μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.