Το πρόσωπο και ο Picasso. Στην θεματική ενότητα Το σώμα μου εστιάζοντας στο πρόσωπο αναφερθήκαμε στον γνωστό ζωγράφο Picasso και ασχοληθήκαμε με μερικές προσωπογραφίες του. Πρώτα από όλα όμως παρατηρήσαμε τα δικά μας πρόσωπα στο καθρέφτη, είδαμε τις διαφορές μας και τα αποτυπώσαμε σε καθρέφτες που φτιάξαμε από χαρτόνι μεταλιζέ. Κόψαμε τους καθρέφτες, τους στολίσαμε και μέσα ζωγραφίσαμε ο καθένας τον εαυτό του !
Το πρόσωπο και ο Picasso
Καθρέφτη καθρεφτάκι μου !
Στην συνέχεια τα παιδιά χρησιμοποιώντας δύο πρόσωπα που είχαμε φτιάξει (στα οποία τα μέρη του προσώπου ήταν κολλημένα με βέλκρο), τοποθετούσαν τα μέρη του προσώπου στη σωστή θέση χρησιμοποιώντας και τις κατάλληλες λέξεις (πάνω , κάτω , ανάμεσα κλπ).
Τοποθετούμε τα μέρη του προσώπου στη σωστή θέση
Έπειτα ένα παιδί ζωγράφιζε ένα μέρος από το κεφάλι και το επόμενο παιδί συνέχιζε ένα άλλο μέρος ώστε να ολοκληρωθεί το πρόσωπο. Φτιάξαμε δύο, ένα αγόρι και ένα κορίτσι και παρατηρήσαμε τα διαφορετικά χαρακτηριστικά που ζωγραφίσαμε π.χ μεγάλο στόμα, μικρό στόμα, μεγάλα αυτιά κ.α
Το κάθε παιδί ζωγράφιζε ένα μέρος (μάτια, στόμα , μύτη κλπ) από το πρόσωπο
Έπειτα μας επισκέφτηκε ένα ζωγράφος που τον έλεγαν …Picasso ! Μας συστήθηκε, μας μίλησε λίγο για την ζωή του, παρατήρησε τα δικά μας έργα και μας χάρισε τέσσερις από τους πίνακές του, τέσσερις προσωπογραφίες.
Pablo Picasso, Self-protrait, 1972Προσωπογραφίες του Picasso
Μιλήσαμε για τα «περίεργα» και αστεία πρόσωπα που είχε ζωγραφίσει ο Picasso, πόσα και ποια χρώματα είχε χρησιμοποιήσει, τα σχήματα, τα διαφορετικά μέρη του προσώπου κλπ. Θελήσαμε και μεις να φτιάξουμε ένα παρόμοιο πρόσωπο. Κόψαμε μάτια σε μεγάλο μέγεθος και μικρό, ένα τεράστιο στόμα, μύτη, αυτί. Στην αρχή παίξαμε λίγο μαζί τους, χορέψαμε και μετά κάτσαμε να συνθέσουμε το πρόσωπο κοιτώντας έναν από τον πίνακα του ζωγράφου. Επειδή το μέγεθος ήταν αρκετά μεγάλο αναγκαστήκαμε να φτιάξουμε ένα τεράστιο κεφάλι. Το βάψαμε και το αποτέλεσμα μας εντυπωσίασε !!
Συνθέτουμε την προσωπογραφία του Picasso (ομαδική εργασία)Picasso ομαδική εργασία
Φτιάξαμε μετά μικρότερα σε μέγεθος μέρη του προσώπου και προσπαθήσαμε να ζωντανέψουμε τις προσωπογραφίες του Picasso!! Γελάσαμε πάρα πολύ!!
Πόσο διαφορετικοί και περίεργοι που είμαστε!!Πόσα διαφορετικά χείλη!!Παίξαμε με διαφορετικά μεγέθη και σχέδια ματιών , μύτης , στόματος και ζωντανέψαμε τις προσωπογραφίες του Picassoουαου!!!
Το επόμενο ήταν να το αποδώσουμε όλο αυτό στο χαρτί ! Χρησιμοποιώντας πρόσωπα και χαρακτηριστικά τους από διάφορα περιοδικά που κόψαμε και με την τεχνική του κολάζ γίναμε οι σύγχρονοι Picasso !
Κόψαμε και κολλήσαμε διάφορα μέρη του προσώπου από διάφορα περιοδικά και κάναμε κολάζ πρόσωπα – PicassoΤα κολάζ μας!!!Τόσα διαφορετικά πρόσωπα!!
Επειδή όμως αγαπήσαμε τόσο πολύ αυτόν τον ζωγράφο συνεχίσαμε χρησιμοποιώντας αυτή τη φορά άλλη τεχνική. Ζωγραφίσαμε το κεφάλι, το μοιράσαμε στην μέση και αυτή τη φορά δεν φτιάξαμε συμμετρικά τα χαρακτηριστικά του προσώπου .. αλλά όσο ποιο διαφορετικά και τρελά γίνονταν !
Τα έργα μας!!Ζωγραφίσαμε και σαν τον Picasso
Κάποια στιγμή στις ελεύθερες δραστηριότητες κάποια παιδιά με πλησίασαν και μου είπαν :
Κυρία πως σου φαίνεται το πρόσωπο ; Δεν μοιάζει με τα έργα του Picasso;
“Κυρία κοίτα φτιάξαμε ένα πρόσωπο σαν του Picasso!!”