Αυγά και καλάθια πασχαλινά. Η ενασχόλησή μας με τα έθιμα της Μεγάλης Πέμπτης μας έδωσε αφορμή για παιχνίδια, βάψιμο αυγών και πασχαλινών καλαθιών ! Τα μικρά χάρτινα στολισμένα αυγουλάκια έγιναν μια ομαδική αφίσα !
Αυγά και καλάθια πασχαλινά
Το παιχνίδι με τα αυγά του πασχαλινού λαγού συνεχίζεται και έφτασε και η σειρά του αυγού της Μεγάλης Πέμπτης.
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia06.jpg)
Το αυγό και ο φάκελος που το συνόδευε, μας έδωσε ευκαιρία να μιλήσουμε για τα έθιμα της ημέρας, να ασχοληθούμε με μαθηματικά παιχνίδια και παιχνίδια μνήμης, να διαβάσουμε την ιστορία «Το γιορτινό αυγό» από το περιοδικό «Παράθυρο στην εκπαίδευση» και να χρωματίσουμε μεγάλα αυγά. (Το παιχνίδι με τα ραγισμένα αυγά είναι από το : dreamskindergarten.blogspot.gr , τα μεγάλα αυγά για ζωγραφική από το blog : e-children.blogspot.gr και τα καλάθια από το Blog : taniamanesi-kourou.blogspot.gr )
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia04.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia07.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia15.jpg)
Παίξαμε και τα παζλ που είχαμε ζωγραφίσει χθες και πλαστικοποιήσει!
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia05.jpg)
Και βέβαια δεν παραλείψαμε να βάψουμε τα αυγά μας. Οι τεχνικές που χρησιμοποιήσαμε ήταν οι εξής : Τα μισά αυγά τα διακοσμήσαμε με πουά χαρτοπετσέτες και ασπράδι αυγού και τα άλλα μισά με χρώματα ζαχαροπλαστικής.
Συστήνω ανεπιφύλακτα τα χρώματα ζαχαροπλαστικής γιατί σας δίνουν και την ευκαιρία για διάφορα πειράματα. Εμείς γεμίσαμε πλαστικά ποτήρια με χλιαρό νερό και μερικές σταγόνες υγρό χρώμα. Πειραματιστήκαμε με τον τόνο του χρώματος βαφής (ανάλογα με την ποσότητα του χρώματος που βάζαμε), με την ποσότητα του νερού που έπρεπε να βάλουμε στο ποτήρι για να μην ξεχειλίσει το νερό βάζοντας μέσα το αυγό, για το πόσο ξύδι έπρεπε να προσθέσουμε και το πόση ώρα να αφήσουμε το κάθε αυγό για το επιθυμητό αποτέλεσμα.
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia01.jpg)
Και τα αυγά που θα τα βάλουμε ; Μα βέβαια σε καλαθάκια που θα φτιάξουμε ! Τα καλαθάκια μας λοιπόν φέτος έγινα από πουά χάρτινα πιάτα που πήραν την μορφή μιας κοτούλας.
Τα γεμίσαμε με τα βαμμένα αυγά και τα κοτοπουλάκια που βρήκαμε στην ιστοσελίδα του : krokotak.com. Προσθέσαμε και τα μικρά λαζαράκια που είχαμε φτιάξει !
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia03.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia02.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia08.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia11.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia12.jpg)
Το αυγό της Μεγάλης Παρασκευής είναι λιτό θα έλεγα ..(όπως επιβάλει και η μέρα) Απλά μία ιστορία για τις παπαρούνες και το χρώμα τους και πληροφορίες για το έθιμο του επιταφίου. Στην συνέχεια δανειζόμενοι μια ιδέα από το blog : «Μέσα σε ένα σεντουκάκι», φτιάξαμε τους σταυρούς με τις παπαρούνες.
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia14.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia16.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia13.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia09.jpg)
Βέβαια την τελευταία μέρα είχε και πολύ παιχνίδι .. Το ένα που παίξαμε και μας ενθουσίασε για ακόμα μια χρονιά ήταν : « Η κότα που κάνει το αυγό» βασισμένο σε μια ιδέα της Νικολέττας Φρουζάκη . Για περισσότερα δείτε εδώ. Προσπαθούσαμε να μαντέψουμε από που θα έπεφταν τα αυγά της κότας !
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia21.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia17.jpg)
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia20.jpg)
Σας χαιρετώ με την ομαδική μας εργασία …..
![Αυγά και καλάθια πασχαλινά Αυγά και καλάθια πασχαλινά](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/ayga-kai-kalathia10.jpg)
…και σας εύχομαι : Καλό Πάσχα !
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ