Θεόφιλος – Η οικογένεια Πάτρισον σε πασχαλινές στιγμές. Με αφορμή τον πίνακα του Θεόφιλου :«Οι κουλούρες με τα κόκκινα αβγά, Οικογένεια του κυρίου Πάτρισον από το Σικάγο» βάψαμε αυγά, κάναμε πασχαλινά κουλούρια, παίξαμε παιχνίδια και αποδώσαμε σε κολάζ τις πασχαλινές στιγμές της οικογένειας Πάτρισον όπως τις φανταστήκαμε !
Θεόφιλος – Η οικογένεια Πάτρισον σε πασχαλινές στιγμές
Φέτος χρησιμοποιώντας τον πίνακα του Θεόφιλου :«Οι κουλούρες με τα κόκκινα αβγά, Οικογένεια του κυρίου Πάτρισον από το Σικάγο»,προσπαθήσαμε με διάφορες δραστηριότητες να μιλήσουμε για έθιμα, να παίξουμε παιχνίδια, να ζωντανέψουμε εικόνες του πίνακα αλλά και να πάμε ένα βήμα παραπάνω … Να φανταστούμε πως η οικογένεια του Κυρίου Πάτρισον θα περνούσε τις οικογενειακές της πασχαλινές στιγμές !!!
Οι κουλούρες με τα κόκκινα αβγά, Οικογένεια του κυρίου Πάτρισον από το Σικάγο, Θεόφιλος
Ο πίνακας προσφέρεται για πλήθος δραστηριοτήτων γιαυτό και είναι από τους αγαπημένους μου. Θα σας δείξω παρακάτω πως τον δουλέψαμε φέτος ..
Αρχικά παρατηρήσαμε και καταγράψαμε αριθμήσαμε τα βασικά στοιχεία του πίνακα και το τι πληροφορίες μας δίνει για την οικογένεια Πάτρισον !
Τι μας «δείχνει» ο πίνακας ..
Ψάξαμε για τις λεπτομέρειες του πίνακα και προσπαθήσαμε να βρούμε αντικείμενα σχετικά με αυτόν που μας έδωσαν την αφορμή για δράσεις πασχαλινές ..
Βρίσκοντας λεπτομέρειες του πίνακαΑντικείμενα του πίνακα που μας έδωσαν τροφή για διάφορες δράσεις !
Τα αυγά και τα κουλούρια του πίνακα μας έδωσαν την αφορμή να διακοσμήσουμε χάρτινα αυγά με κολάζ, να βάψουμε με διάφορες τεχνικές και με την σημαντική βοήθεια των γονιών (ευχαριστούμε για την βοήθειά τους) αυγά, να φτιάξουμε πασχαλινά κουλούρια που τα βάλαμε στα καλαθάκια μας …
Πασχαλινά αυγά διακοσμημένα με κολάζ
Βάψιμο αυγών με την συμμετοχή γονιώνΗ συνταγή για τα κουλουράκια μας !Φτιάχνοντας κουλούρια !Τα αυγά και τα πασχαλινά κουλούρια μας είναι έτοιμα !Τα πασχαλινά καλούδια μπήκαν στα καλαθάκια τους
Παίξαμε αυγολοδρομίες, με το γιογιο.. λεκτικά παιχνίδια, το παιχνίδι του «καυτού καπέλου» με πασχαλινές λέξεις και το τραγούδι του Σακελλαρίδη : «Το μαγικό αυγό»!
Αυγουλοδρομίες …Παίζοντας το τραγούδι του Σακελλαρίδη «Το μαγικό αυγό»
Μέχρι που ήρθε η στιγμή να ζωντανέψουμε εικόνες του πίνακα και να παίξουμε την παγωμένη εικόνα ! Πριν από αυτό φανταστήκαμε τι θα έλεγαν οι ήρωες του πίνακα και τα καταγράψαμε. Στην συνέχεια αναλάβαμε δράση «βουτώντας» μέσα στον πίνακα που είχα επεξεργαστεί κατάλληλα με ένα πρόγραμμα φωτογραφίας !
Τι λένε οι ήρωες του πίνακα«Μπαίνουμε» μέσα στο πίνακαΣκηνές του πίνακα που αποφασίσαμε να ζωντανέψουμε ..1,2,3 οι σκηνές από τον πίνακα ζωντανεύουν …..
Φορώντας τα καπέλα ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό της σκηνής οι εικόνες ζωντανεύουν. Ο μπαμπάς αφού ταΐσει το μωρό, το κρατάει για να χωνέψει, το παίζει και μετά το κοιμίζει. Η μάνα τραγουδάει ταχταρίσματα στο μωρό της, τα παιδιά τσουγκρίζουν τα αυγά και παίζουν με το γιογιό !
Ο μπαμπάς με το μωρό ..παγωμένη εικόνα που ζωντανεύει..Τα παιδιά που παίζουν και η μαμά με το μωρό
Η συνέχεια πιο δημιουργική ! Αφού πλέον είχαμε γνωρίσει την οικογένεια Πάτρισον, φανταστήκαμε πως θα περνούσε τις μέρες του Πάσχα ! Τι θα έκανε το Σάββατο του Λαζάρου, την Κυριακή των Βαΐων, την μεγάλη Πέμπτη την βραδιά της Ανάστασης ;
Αφού τα συζητήσαμε, χωριστήκαμε σε ομάδες και με την τεχνική του κολάζ δημιουργήσαμε τους καινούργιους πίνακες με την οικογένεια σε πασχαλινές στιγμές !
Κάτω από κάθε πίνακα περιγράψαμε τις στιγμές τους ! Την Μεγάλη Παρασκευή δεν την κάναμε γιατί μου είπαν τα παιδιά – «Κυρία έχουν πάει όλοι στον επιτάφιο» χαχα
Το αποτέλεσμα μας ενθουσίασε! Ασχοληθήκαμε με τις συγκεκριμένες δραστηριότητες περίπου μιάμιση εβδομάδα με αμείωτο ενδιαφέρον !
Οι Πασχαλινές στιγμές της οικογένειας Πάτρισον !Η Πασχαλινή καθαριότητα του σπιτιούΤο Σάββατο του ΛαζάρουΚυριακή των ΒαΐωνΜεγάλη ΠέμπτηΜεγάλο ΣάββατοΚυριακή του ΠάσχαΟι Πασχαλινές στιγμές της οικογένειας Πάτρισον !
Οι στιγμές της οικογένειας Πάτρισον είναι οι δικές μας Πασχαλινές στιγμές ! Εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα !!