Μέρα μπανάνας | E-twinning. Για να γιορτάσουμε την λήξη της συγγραφής του παραμυθιού μας οργανώσαμε όλα τα μέλη – νηπιαγωγεία την ίδια μέρα ένα πάρτι με κεντρικό θέμα την μπανάνα ( αγαπημένο φαγητό του κεντρικού ήρωά μας). Παίξαμε, τραγουδήσαμε, χορέψαμε και φάγαμε πολλές μπανάνες !!
Μέρα μπανάνας | E-twinning
Η ιδέα ξεκίνησε από τον μικρό Κωνσταντίνο, μαθητή του 29ου Νηπιαγωγείου Σερρών. Ο μικρός Κωνσταντίνος πρότεινε στις κυρίες του να γιορτάσουν μια μέρα φέρνοντας μπανάνες στο νηπιαγωγείο ( μια και η μπανάνα ήταν το αγαπημένο φαγητό του Γορίλα – πρωταγωνιστή της ιστορίας μας). Η ιδέα τέθηκε προς συζήτηση στην ομάδα των εκπαιδευτικών του έργου, η οποία την αποδέχτηκε με μεγάλο ενθουσιασμό !
Τι πιο ωραίο για τα παιδιά να γιορτάσουν το τέλος της συγγραφής του παραμυθιού τους με ένα πάρτι ; Το 29 νηπιαγωγείο Σερρών ( υπεύθυνο για τα φύλλα εργασίας και τις αφίσες του έργου ) ανέλαβε δράση ! Έφτιαξε μία αφίσα για το πάρτι, βραβεία και δωράκια σελιδοδείκτες και η συνάδελφος Νίκη Βαφειάδου διασκεύασε ένα παιχνιδοτράγουδο, που αποτέλεσε και το τραγούδι του παραμυθιού μας !!
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas31.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas27.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas28.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas29.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas05.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas30.jpg)
Η μέρα μας ξεκίνησε παίζοντας τα παιχνίδια που είχαν δημιουργηθεί από όλα τα μέλη νηπιαγωγεία του προγράμματος ! Είχαν εκτυπωθεί και ετοιμαστεί τις προηγούμενες μέρες και αφού τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες, τα έπαιξαν !!
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas20.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas21.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas22.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas23.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas24.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas26.jpg)
Εκτός από τα επιτραπέζια τα παιδιά έπαιξαν και άλλα παιχνίδια. Παιχνίδια στόχου : Πόσες μπανάνες θα φάει ο Γορίλας ; Το καταπληκτικό twister των ηρώων, παιχνίδια ισορροπίας με τις μπανάνες, ταχύτητας και δύναμης (ποιος θα πετάξει πιο μακριά την μπανανόφλουδα ; )
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas07.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas08.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas19.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas18-600x800.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas09.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas10.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas11.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas14.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas13.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas12.jpg)
![Μέρα μπανάνας | E-twinning Μέρα μπανάνας | E-twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas16.jpg)
![Μπανάνες σε σοκολάτα !! Μπανάνες σε σοκολάτα !!](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas06.jpg)
![Παγωτό μπανάνα Παγωτό μπανάνα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas15.jpg)
![Συνταγή για το παγωτό Συνταγή για το παγωτό](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/Παγωτό-μπανάνα-001-566x800.jpg)
![Οι έπαινοι της ημέρας και οι σελιδοδείκτες δώρο για κάθε παιδί Οι έπαινοι της ημέρας και οι σελιδοδείκτες δώρο για κάθε παιδί](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas25.jpg)
Όλες οι εντυπώσεις των παιδιών καταγράφτηκαν και δημιούργησαν σε κολάζ μια τεράστια μπανάνα !
![Οι εντυπώσεις από το πάρτι Οι εντυπώσεις από το πάρτι](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/mera-mpananas32.jpg)
Ήταν μία καταπληκτική μέρα που διασκεδάσαμε με την ψυχή μας και περάσαμε τέλεια ! Μπορείτε να δείτε πως πέρασαν την μέρα της μπανάνας τα νηπιαγωγεία μέλη του προγράμματος στο παρακάτω βίντεο :
Το εξώφυλλο , το οπισθόφυλλο και ο τίτλος του βιβλίου είναι η επόμενη δράση μας !
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ