Ο μεγάλος Νικητής επισκέφτηκε την τάξη μας ! Η Κυρία Γιολάντα Τσορώνη Γεωργιάδη, συγγραφέας παιδικών βιβλίων, μας διηγείται το βιβλίο της «ο Μεγάλος νικητής» και παίζει μαζί μας παιχνίδια !
Ο μεγάλος Νικητής
Πριν λίγες μέρες έχοντας διαβάσει λόγω καλοκαιριού το παραμύθι της Γιολάντας Τσορώνη Γεωργιάδη : «Έκπληξη», λάβαμε ένα μήνυμα που μας ενθουσίασε. Στο σχολείο μας θα ερχόταν η ίδια η κυρία Γιολάντα για να μας γνωρίσει να μας διηγηθεί ένα παραμύθι της και να παίξει μαζί μας ! Η χαρά μας ήταν απερίγραπτη καθώς πολλά βιβλία της κοσμούν την βιβλιοθήκη μας και μάλιστα πρόσφατα μόλις είχαμε διαβάσει ένα !
Η δική μου χαρά ακόμη περισσότερη μια και θα συναντιόμασταν και πάλι μετά από πολύ καιρό. Πέρσι τα παιδιά στο σχολείο που ήμουν την είχαν γνωρίσει διαδικτυακά, δίνοντας μας πολύτιμες πληροφορίες για το πρόγραμμα etwinning : «Ήρωες φανταστικοί σε διαδρομή μαγευτική». Φέτος το ότι θα ερχόταν στο καινούργιο μου σχολείο ..μου έφερνε μεγάλη χαρά.
Οι ετοιμασίες ξεκίνησαν αμέσως. Αποφασίσαμε να της φτιάξουμε ένα πανό για την καλωσορίσουμε … Η Άννα που ζωγραφίζει πολύ καλά ζήτησε να φτιάξει το πορτραίτο της !
Ετοιμάζοντας το πανό υποδοχής !Καλώς ήρθες Κυρία Γιολάντα !!Φτιάχνοντας το πορτραίτο της Κυρίας Γιολάντας ..Το πορτραίτο της κυρίας Γιολάντας είναι έτοιμο !
Θέλαμε όμως να της κάνουμε και ένα δώρο έκπληξη ! Βασιστήκαμε στο παραμύθι της που είχαμε διαβάσει : «Έκπληξη»
«Κανένας δε με παίζει» σκέφτεται ο καρχαρίας και ξαφνικά μια ιδέα φωτίζει το τρομακτικό πρόσωπό του. Παίρνει μια μεγάλη τσάντα και αρχίζει να μαζεύει θαλασσινά. Τι θα τα κάνει όταν τα πάει «σπίτι» του; Μια μεγάλη έκπληξη τα περιμένει!
Εκπληξηηηηη
Πήραμε ένα κουτί παπουτσιών το βάψαμε, γράψαμε την λέξη έκπληξη απέξω και μέσα βάλαμε τους ήρωες του παραμυθιού να κάνουν πάρτι !
Φτιάχνοντας την δική μας έκπληξη – δώρο….Το κουτί έκπληξη ……που ανοίγοντάς βλέπεις τους ήρωες του παραμυθιού !Ο καρχαρίας ε την φίλη του την μέδουσα ……. και ο αστακός, το χταπόδι, ο αστερίας και η χελώνα φίλοι που τρώνε την τούρτα που ετοίμασε ο Καρχαρίας για έκπληξη !
Σαν Κρητικοί οικοδεσπότες δεν μπορούσαμε να μην κεράσουμε την καλεσμένη μας με Κρητικά καλτσούνια και μάλιστα φτιαγμένα από τα χέρια της μαμάς !
Έτοιμο και το γλυκό Κρητικό κέρασμα : Κρητικά καλτσούνια !
Μαζέψαμε όσα βιβλία είχαμε γραμμένα από την κυρία Γιολάντα στην βιβλιοθήκη μας. Το βιβλίο που θα μας παρουσίαζε ήταν «ο Μεγάλος νικητής». Ένα βιβλίο με ήρωες ψάρια :
«Στο θαλάσσιο λούνα παρκ γίνεται διαγωνισμός και όλα τα ψάρια τρέχουν να πάρουν μέρος. Το καθένα πιστεύει ότι έχει ή μπορεί να κάνει κάτι εξαιρετικό. Μόνο ο Πλάτωνας δε δηλώνει συμμετοχή. Σκέφτεται πως είναι ένα συνηθισμένο ψάρι που δεν μπορεί να κάνει τίποτα σπουδαίο. Όταν όμως ένας τρομερός καρχαρίας απειλεί τους φίλους του, ο Πλάτωνας κερδίζει το μεγαλύτερο βραβείο. Πώς έγινε αυτό;»
Τα Βιβλία που έχουμε στην τάξη μας ,,Ο μεγάλος Νικητής !
Η μεγάλη μέρα έφτασε και μόλις φάνηκε η Γιολάντα έτρεξαν όλα τα παιδιά και την αγκάλιασαν .. Στιγμές που δεν προλαβαίνεις να τις αποθανατίσεις με μια φωτογραφία !!
Η Γιολάντα λοιπόν μετά τις αγκαλιές και τα φιλιά, μας έστησε το σκηνικό της στην τάξη του κλασικού τμήματος και ξεκίνησε !!
Το σκηνικό στήθηκε …..και η κυρία Γιολάντα αρχίζει την διήγηση της ιστορίας !!Ουαου να και ο καρχαρίας ….Μα τι κρύβει αυτή η βαλίτσα;
Η Γιολάντα γεμάτη ενέργεια καθήλωσε τα παιδιά ! Και μετά ή ώρα για παιχνίδι, για παιχνίδια συνεργασίας ! Και τα παιδάκια μας τα πήγαν τόσο καλά !
Και ώρα για παιχνίδια συνεργασίας ..Ο κύκλος της φιλίας ποιους χωράει ;
Και στο τέλος χορός και τραγούδι !
Χορεύουμε και τραγουδάμε όλοι μαζί για την φιλία !!
Έφτασε και η ώρα για να την ευχαριστήσουμε προσφέροντας τα δώρα μας ! Βέβαια και η Κυρία Γιολάντα δε ήρθε με άδεια χέρια ! Μας προσέφερε βιβλία για την βιβλιοθήκη μας που ανυπομονούμε να διαβάσουμε !
Δίνοντας τα δώρα που ετοιμάσαμε !..και το κουτί έκπληξη !!
Και στο τέλος υπέγραψε βιβλία παιδιών αλλά και μεγάλων πλέον χχ
Η ώρα των αφιερώσεων ..
Ευχαριστούμε τον εκδοτικό οίκο Σαβάλα και την κυρία Γιολάντα για την τιμή που μας έκανε να έρθει στην τάξη μας. Μας ταξίδεψε, μας γέμισε με θετική ενέργεια, αγκαλιές και χαμόγελο ! Ευχόμαστε καλή επιτυχία και στα καινούργια της βιβλία !