Γνωρίζουμε τους ήρωες | E – twinning. Οι «φανταστικοί» ήρωες του προγράμματος ολοκληρώθηκαν και έφτασε η στιγμή να τους γνωρίσουμε από κοντά, να εστιάσουμε στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, να τους ζωγραφίσουμε και να τους τοποθετήσουμε στον χάρτη της Ελλάδας !
Γνωρίζουμε τους ήρωες | E – twinning
Η διαδικασία γνωριμίας μας με τους 10 ήρωες που έφτιαξαν τα υπόλοιπα δέκα νηπιαγωγεία μέλη του προγράμματος, ξεκίνησε. Μαζί με τα παιδιά παρακολουθούσαμε την παρουσίαση του κάθε ήρωα στον υπολογιστή και στην συνέχεια προσπαθούσαμε να καταγράψουμε τα βασικά του χαρακτηριστικά σε μία αφίσα.
Ο σκοπός μας ήταν να κρατήσουμε αυτές τις αφίσες με τα βασικά συγκεντρωμένα χαρακτηριστικά του κάθε ήρωα, για να μπορούμε να ανατρέχουμε όποτε θέλαμε και όποτε χρειαζόταν( ιδίως όταν θα ξεκινούσαμε την συγγραφή της ιστορίας ).
Η αλήθεια είναι ότι μας βοήθησε πολύ και στην ψηφοφορία των ηρώων που έγινε τις επόμενες μέρες, καθώς το χρονικό διάστημα της γνωριμίας μας με τους ήρωες ήταν μεγάλο ( λόγω αριθμού, 10 ήρωες ) και χρειαζόταν ένα σημείο αναφοράς για να ξαναθυμόμαστε τους ήρωες που ήδη είχαμε γνωρίσει και να κάνουμε τις συγκρίσεις μας !
Ξεκινήσαμε λοιπόν με τον Πλάτωνα το Ελαφάκι από το 2ο νηπιαγωγείο Κοσκινού Ρόδος
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon02.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon16.jpg)
Συνεχίσαμε με την Βιολέττα την γοργόνα που δημιούργησαν τα παιδιά από το 38ο νηπιαγωγείο Πάτρας.
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon01.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon17.jpg)
Ο επόμενος ήρωας ήταν ο Γορίλας ο Τσαντίλας από το κοντινός μας νηπιαγωγείο, το νηπιαγωγείου Κεντριού
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon03.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon18.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon04.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon19.jpg)
Ακολουθεί το 4ο νηπιαγωγείο Πυλαίας με τον δικό του ήρωα, το Πολύχρωμο πουλί !
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon05.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon23.jpg)
Έφτασε και η σειρά του Δράκου του Βλαδίμηρου από το ολοήμερο νηπιαγωγείο της Κάτω Καμήλας Σερρών !
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon06.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon22.jpg)
Τις επόμενες μέρες γνωρίσαμε την Φλώρα την νεράιδα του Ουράνιου τόξου από το 29ο νηπιαγωγείο Σερρών
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon08.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon25.jpg)
Ο επόμενος ήρωας από το 4ο νηπιαγωγείο Πυλαίας , η Σοφία η Κουκουβάγια.
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon09.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon24.jpg)
Και τελειώνουμε με τον ήρωα από το 2ο νηπιαγωγείο Ν. Μουδανιών, την Ελίτσα Μουδανιάν και τον ήρωα από το 2ο νηπιαγωγείο Γαρδικίου, τον Φοίβο τον ιππότη !
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon26.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon21.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon27.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon20.jpg)
Όλες οι αφίσες αναρτήθηκαν στην τάξη για να μας βοηθήσουν στην ψηφοφορία των ηρώων!
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon10.jpg)
Η επόμενη δραστηριότητα : Γεωγραφία ! Προσπαθήσαμε να τοποθετήσουμε τον κάθε ήρωα στον χάρτη της Ελλάδος, στην πόλη από όπου δημιουργήθηκε ! Χωρίσαμε και τον χάρτη σε δύο μέρη στην Βόρεια Ελλάδα και στην Κεντρική και νότια και κάναμε τις συγκρίσεις μας !
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon11.jpg)
![Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning Γνωρίζουμε τους ήρωες | E - twinning](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon12.jpg)
![Οι ήρωες της Βόρειας Ελλάδας Οι ήρωες της Βόρειας Ελλάδας](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon14.jpg)
![Οι ήρωες της κεντρικής και νότιας Ελλάδας Οι ήρωες της κεντρικής και νότιας Ελλάδας](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon15.jpg)
Οι ήρωές μας έγιναν δακτυλόκουκλες με τις οποίες παίξαμε πολλά παιχνίδια.
![Δακτυλόκουκλες με ήρωες Δακτυλόκουκλες με ήρωες](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon32.jpg)
![Δακτυλόκουκλες με ήρωες Δακτυλόκουκλες με ήρωες](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon28.jpg)
![Δακτυλόκουκλες με ήρωες Δακτυλόκουκλες με ήρωες](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon33.jpg)
Στην συνέχεια τα παιδιά ζωγράφισαν κάρτες με τους ήρωες και τα στοιχεία τους. Φτιάξαμε κόκκινες κάρτες με τους ήρωες, πράσινες με τα μέρη των ηρώων, πορτοκαλί με τα αντικείμενα των ηρώων, κίτρινες με τους φίλους και γαλάζιες με τους εχθρούς. Τραβώντας μια κάρτα από την κάθε κατηγορία, τα παιδιά δημιουργούν μικρές ιστορίες μόνα τους !
![Κάρτες για δημιουργία ιστορίας Κάρτες για δημιουργία ιστορίας](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon31.jpg)
![Κάρτες για δημιουργία ιστορίας Κάρτες για δημιουργία ιστορίας](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon29.jpg)
![Κάρτες για δημιουργία ιστορίας](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon30.jpg)
Το παιχνίδι με τις κάρτες και οι δακτυλόκουκλες ανέβηκαν στην σχετική πλατφόρμα του twinspace για να τα μοιραστούμε και με τους υπόλοιπους φίλους μας – μέλη του προγράμματος !
![Ο χάρτης της Ελλάδος με τους φανταστικούς ήρωες Ο χάρτης της Ελλάδος με τους φανταστικούς ήρωες](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/04/gnorimia-iroon13.jpg)
Στο επανιδείν ..
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ