Μένουμε Ελλάδα – Μένουμε Καβάλα – Μένουμε Ιεράπετρα ! Υποδεχτήκαμε με χαρά την βαλίτσα του πολιτιστικού προγράμματος «Μένουμε Καβάλα» και αφού γνωρίσαμε την όμορφη πόλη, παρατηρήσαμε ομορφιές και προϊόντα και της δικής μας πόλης !
Μένουμε Ελλάδα – Μένουμε Ιεράπετρα
Έφτασε και στο νηπιαγωγείο μας η καταπληκτική δουλειά που έχουν κάνει τα δύο νηπιαγωγεία Καβάλας : το 9ο και το 26ο με την βαλίτσα που ταξιδεύει : « Μένουμε Καβάλα». Είναι τιμή μου που με περιέλαβαν σε αυτό το ταξίδι ! Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη και συγκινημένη γιατί η Καβάλα είναι μια από τις αγαπημένες μου πόλεις της Ελλάδος. Εκεί ζει μία από τις καλύτερες μου φίλες και έχω περάσει ένα καταπληκτικό καλοκαίρι πριν κάμποσα χρόνια .. Άλλωστε η Καβάλα και η Ιεράπετρα έχουν πολλά κοινά ! Καλώς ήρθατε λοιπόν στο νοτιότερο μέρος της Ελλάδος !
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa23.jpg)
Μόλις λοιπόν λάβαμε την βαλίτσα την ανοίξαμε με προσοχή και τα παιδιά παρατήρησαν το υλικό της, τις εικόνες της πόλης και έπαιξαν τα παιχνίδια που περιείχε.
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa01.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa02.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa35.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa34.jpg)
Αφού ασχοληθήκαμε με το υλικό της βαλίτσας ζωγραφίσαμε αυτό που μας έκανε περισσότερο εντύπωση !
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa04.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa05.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa06.jpg)
Η δική μας πόλη τι αξιοθέατα έχει και τι προϊόντα παράγει ; Έχουμε κοινά με την Καβάλα ; Οι γονείς την επόμενη μέρα μας έφεραν φωτογραφίες της πόλης μας και τοπικά προϊόντα ! Παρατηρήσαμε ότι η Καβάλα είναι και αυτή μία παραλιακή πόλη όπως και η δική μας ! Παράγει και αυτή κρασί , λάδι και τσίπουρο ( το ανάλογο της δικής μας ρακής ). Έχει ψαράδες και ένα κάστρο όπως και η δική μας πόλη !
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa08.jpg)
Η μαμά Ελένη μας έφερε πολλά τοπικά γλυκά !! και προϊόντα της πόλης μας. Ευλογημένος τόπος αυτός που ζούμε (λέω πάντα ) που παράγει πολλά προϊόντα ! Τι να πρωτοπω : Τα κηπευτικά ( που τροφοδοτούν όλη την ελληνική επικράτεια), το λάδι, οι ελιές, το κρασί μας, η ρακή, οι χοχλιοί ( τα σαλιγκάρια που μαγειρεύονται με άπειρους τρόπους) , τα τρυφερά κληματόφυλλα, το θυμαρίσιο μέλι και το μέλι από αγριολούλουδα, το κρίθινο και εφτάζυμο παξιμάδι, τα λουλούδια (που καλλιεργούνται και αυτά σε θερμοκήπια) και τόσα άλλα !
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa20.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa19.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa18.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa12.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa11.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa10.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa09.jpg)
Και πόσα γλυκά που φτιάχνουμε σε γάμους βαφτίσια και γιορτές !! Αχ μαμά Ελενη τι μας έκανες με τα γλυκά που μας έφερες χαχαχα
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa17.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa16.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa15.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa14.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa13.jpg)
Και μερικές φωτογραφίες από την πόλη μας για να μας επισκεφτείτε !! Σας παρουσιάζουμε την «Νύφη του Λιβυκού», που αποτελεί και το ποιητικό μας όνομα !
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa30.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa28.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa29.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa25.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa31.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa32.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa26.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa24.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa27.jpg)
Βασιζόμενοι λοιπόν σε όλα αυτά ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε και την δική μας αφίσα για το βιβλίο της βαλίτσας !! Και το αποτέλεσμα νομίζω μας ικανοποίησε !
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa03.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa07.jpg)
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa22.jpg)
Τελειώνοντας χορέψαμε και μία σούστα !! Ωπα!!
![Μένουμε Ελλάδα - Μένουμε Ιεράπετρα](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2015/05/balitsa21.jpg)
…και Καστρινές κοντυλιές από έναν καλλιτέχνη και δεξιοτέχνη του βιολιού στην Ιεράπετρα, γνωστού για την μεγάλη του προσφορά στην διάσωση της τοπικής παράδοσης, Βαγγέλη Βαρδάκη !
Η βαλίτσα θα ταξιδέψει στην άλλη άκρη της Κρήτης στα αγαπημένα μου Χανιά !!
Μένουμε Ελλάδα, μένουμε Καβάλα, μένουμε Ιεράπετρα !!
Σας περιμένουμε το καλοκαίρι !!!
Καινοτόμο πρόγραμμα : «Γνωρίζω την πόλη μου»
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ