Μετά το πέρας του καινοτόμου προγράμματος για την πόλη ετοιμαστήκαμε για την παρουσίαση του στους γονείς. Θελήσαμε να δείξουμε στους γονείς όλα τα βήματα που κάναμε , τον τρόπο που προσεγγίσαμε το θέμα αλλά και ότι μάθαμε για την πόλη που ζούμε.Όλα ξεκίνησαν από την διακόσμηση της τάξης με τις εργασίες των παιδιών. Τοποθετήσαμε στους τοίχους της τάξης μας τις πιο χαρακτηριστικές ομαδικές και ατομικές εργασίες που είχαμε κάνει.
Διακοσμήσαμε τους τοίχους της τάξης μας με τις εργασίες μας.Εργασίες για την γειτονιά , το κάστρο και παλιές φωτογραφίες της πόλης.Εργασίες των παιδιών για το άγαλμα- δελφίνι , την Αγρότισσα και βέβαια στο κέντρο της τάξης , το βιβλίο που έφτιαξαν τα παιδιά!
Και η παρουσίαση μας ξεκίνησε…
Μπήκαμε στην σειρά και δείξαμε ότι όλοι ζούμε στον πλανήτη , ότι είμαστε ένα μέρος ενός συνόλου!Δραματοποιήσαμε τον γλύπτη Μέμο Μακρή και το άγαλμα της πλατείας “Οι τρεις κόρες”Τοποθετήσαμε το άγαλμα “Η Κλειώ” στον καναπέ , κάτω από το δέντρο..… την τοποθετήσαμε μπροστά από το τζάκι αλλά τελικά η καλύτερη θέση ήταν στο πεζόδρομο της Ιεράπετρας.Δραματοποιήσαμε τους αγρότες που μάζευαν κηπευτικά , και τον αγρότη που τα πούλαγε στην λαϊκή αγορά!Τραγουδήσαμε το τραγούδι του δελφινιού και ανεβήκαμε στην ράχη του για να μας πάει στα μέρη που ονειρευόμασταν!Δραματοποιήσαμε τους Κουρήτες -Κορύβαντες.Μάθαμε τα ονόματα της πόλης μας..Δώσαμε μάχες για το κάστρο της πόλης μας μέχρι την κατάκτησή του!Δραματοποιήσαμε σκηνές από τις παραλίες της Ιεράπετρας…..ήπιαμε και ρακάκια!!Στο τέλος κλείσαμε τραγουδώντας Γεραπετρίτικες μαντινάδες …και χορεύοντας σούστα!!