Βόλτα στην πλατεία Μακρή. Επίσκεψη στην κοντινή πλατεία του σχολείου μας με επιτόπου δράσεις και δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο.
Βόλτα στην πλατεία Μακρή
Συνεχίζοντας το πρόγραμμα για την πόλη μας αποφασίσαμε να επισκεφτούμε την πιο κοντινή πλατεία στο σχολείο μας . Η γειτονιά του σχολείου μας δεν είχε πλατεία οπότε αναζητήσαμε μια πλατεία που βρισκόταν κοντά μας για να την επισκεφτούμε και να την δούμε από κοντά.
Το πρώτο λοιπόν που κάναμε ήταν να βρούμε την πλατεία Μακρή από τον δορυφόρο (κλικ εδώ : google maps) και να υπολογίσουμε την απόσταση της από το σχολείο μας .
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή - Δορυφορική λήψη πλατείας](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri1.jpg)
Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν το σχήμα που είχε η πλατεία από την δορυφορική λήψη. Εκτυπώσαμε την εικόνα , την αναλύσαμε και προσπαθήσαμε με υλικά από την τάξη να την αναπαραστήσουμε.
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri2.jpg)
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή - Χάραξη της διαδρομής στον χάρτη.](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri4.jpg)
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή - Πίνακας καταγραφής προβλέψεων.](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri3.jpg)
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri5.jpg)
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri6.jpg)
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri7.jpg)
Τα παιδιά προσπάθησαν να αναπαραστήσουν το άγαλμα με τα σώματά τους και στη συνέχεια να το ζωγραφίσουν .
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή - Ζωγραφική στην πλατεία](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri9.jpg)
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή - Ζωγραφίζω το άγαλμα της πλατείας](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri10.jpg)
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri11.jpg)
Από την Μορφωτική στέγη Ιεράπετρας συλλέξαμε τις παρακάτω πληροφορίες για το άγαλμα της πλατείας : « Έχει σχεδιαστεί από την αρχιτέκτονα Γεωργία Μετινίδου Μαρκοπούλου κάτοικος Ιεράπετρας. Το ψηφιδωτό είναι της ζωγράφου Ζιζής Μακρή, συζύγου του Μέμου Μακρή. Οι τρεις κύκλοι είναι αντίστοιχα με τις τρεις κόρες. Ο κύκλος της χαράς (σχεδιάστηκε μια παιδική χαρά) , ο κύκλος της ζωής λόγω του νερού (κεντρικός) και ο κύκλος της ηρεμίας και απόλαυσης με τα παγκάκια για διάβασμα και ξεκούραση. Το έργο δεν ολοκληρώθηκε…Το συντριβάνι δε είχε ποτέ νερό ! Τα ψαράκια του ψηφιδωτού μαρμάρωσαν !»
Όταν γυρίσαμε στο σχολείο μας κάναμε επαλήθευση στον πίνακα καταγραφής όσων είδαμε στην πλατεία.
![Βόλτα στην πλατεία Μακρή Βόλτα στην πλατεία Μακρή - Επαλήθευση Λίστας καταγραφής](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/plateia-makri12.jpg)
Google Maps – Πλατεία Μακρή Ιεράπετρα
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ