Συνεχίζοντας (3o μέρος) το καινοτόμο πρόγραμμα με τίτλο “Γνωρίζω την πόλη μου ” αποφασίσαμε να επισκεφτούμε την γειτονιά του σχολείου μας , να περπατήσουμε στους δρόμους της να παρατηρήσουμε και να φωτογραφήσουμε τα μαγαζιά , τα σπίτια, να μιλήσουμε με ανθρώπους που ζούνε στην γειτονιά αυτή .
Πριν ξεκινήσουμε την βόλτα μας αναρωτηθήκαμε τι θα μπορούσαμε να δούμε στην γειτονιά του σχολείου μας . Τις ιδέες μας τις καταγράψαμε σε έναν πίνακα και περιμέναμε να δούμε ποιες από αυτές θα επαληθεύαμε!!
![Πίνακας καταγραφής geitonia-sxolio1](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio1.jpg)
![Πίνακας καταγραφής για την γειτονιά του σχολείου μας. geitonia-sxolio2](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio2.jpg)
Στην συνέχεια από τον υπολογιστή και μέσω δορυφόρου είδαμε την γειτονιά του σχολείου μας , εκτυπώσαμε την εικόνα και καταγράψαμε την διαδρομή που θα κάναμε.
![Διαδρομή γειτονιάς σχολείου. geitonia-sxolio3](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio3.jpg)
Αυτά που είδαμε κατά την διάρκεια της βόλτας μας πολλά και ενδιαφέροντα! Έπρεπε τώρα να κάνουμε την επαλήθευση όλων όσων είδαμε .
![Πίνακας καταγραφής και επαλήθευσης για την γειτονιά του σχολείου. geitonia-sxolio4](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio4.jpg)
Ζωγραφίσαμε λοιπόν ότι μας έκανε εντύπωση από την βόλτα μας .
![Ζωγραφιές από την βόλτα στην γειτονιά του σχολείου μας geitonia-sxolio5](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio5.jpg)
![Ζωγραφιές από την βόλτα μας στην γειτονιά του σχολείου μας. geitonia-sxolio6](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio6.jpg)
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την μικρή μας βόλτα και αποφασίσαμε να φτιάξουμε την γειτονιά του σχολείου μας με κολάζ . Απλώσαμε χαρτί του μέτρου και ξεκινήσαμε να στήνουμε την γειτονιά. Χωριστήκαμε σε ομάδες, ζωγραφίσαμε τα κτήρια και ότι άλλο είδαμε, παρατηρώντας και το φωτογραφικό υλικό από την βόλτα μας. Χωρίσαμε τα οικοδομικά τετράγωνα παρατηρώντας την φωτογραφία από τον δορυφόρο που είχαμε τραβήξει και στήσαμε την γειτονιά .
![Ο χάρτης της γειτονιάς του σχολείου μας. geitonia-sxolio7](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio7.jpg)
![Χάρτης της γειτονιάς του σχολείου μας.](https://www.popi-it.gr/wp-content/uploads/2013/05/geitonia-sxolio8.jpg)
300+ μοναδικοί Υπολογισμοί - Calculators ● VresKEP.gr ● Πολίτες & ΚΕΠ